Generali: 2010 a katasztrófák éve

Tomboló viharok, hihetetlen mennyiségű csapadék, árvíz, belvíz, iszapkatasztrófa. Az egyik legnagyobb hazai biztosítóhoz az idén kétszer annyi kárigény érkezett, mint egy évvel korábban, a károk értéke pedig háromszorosa a tavalyinak.

Ország-világRomvári Orsolya2010. 12. 11. szombat2010. 12. 11.
Generali: 2010 a katasztrófák éve

Az idei év szélsőséges időjárása jókora pusztítást okozott az országban. Májusban két hatalmas erejű ciklon is tombolt, melyekhez hasonló nagyjából tízévente fordul elő. Megdőlt a csapadékrekord is, a nagy mennyiségű csapadék a megszokottnál kisebb helyen és sokkal koncentráltabban csapódott le, ami az árvizek kialakulásához vezetett. Ráadásul a természeti katasztrófák mellett az idén a Devecser-Kolontár térséget érintő vörösiszap-áradattal is meg kellett küzdeni hazánknak.

Csak a Generali biztosítóhoz az év eleje óta már több mint százezer elemikár-bejelentés érkezett, ezek becsült értéke 12,51 milliárd forint. A legtöbb – csaknem 56 ezer – káreseményt vihar okozta. A felhőszakadások miatt több mint 23 ezer bejelentést kaptak, 15 ezer káresetet okozott villám, csaknem 5 ezret a jégeső és 2354-et az árvíz. Összehasonlításképp: tavaly egész évben 47 ezer elemi kárbejelentés érkezett a biztosítóhoz, s ezek értéke nem érte el a 4 milliárd forintot. – közölte a társaság.

A Generali-Providencia Biztosító adatai alapján a legnagyobb pusztítást Borsod-Abaúj-Zemplén megyében okozta a vihar és az árvíz, a legtöbb kárbejelentés pedig a fővárosból érkezett. De sok veszteség keletkezett Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest megyében is.

A kiszámíthatatlan időjárás, a jégesők és a viharok a mezőgazdaságból élőket is nehéz helyzetbe hozták. A Generali decemberig több mint kétezer mezőgazdasági káresetet regisztrált, a jég- és viharkárok becsült értéke csaknem 2 milliárd forint. Ez 27%-kal több, mint egy évvel korábban. A júniusi jégesők és viharok Csongrád és Békés megye egyes részein hatalmas pusztítást okoztak, volt olyan károsult, akinek majdnem 100 millió forintot térített a társaság. Ugyanebben a hónapban a Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyén végigsöprő jég után is esetenként több tízmilliós kártérítéseket fizettek. A legtöbb mezőgazdasági kárt Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyében regisztrálta a társaság, csaknem 800 millió forint értékben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek