Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kína nagyban csinálja: 2003 és 2009 között 240 ezernél is több olyan bűnesetet tárt fel, amelyben köztisztviselők, vezető beosztású pártfőnökök és más helyi hatalmasságok közpénzeket loptak, sikkasztottak, egyéb bűncselekményeket követtek el.
Pár éve már, hogy a fokozatos politikai nyitás jegyében Kínában hírt adnak a nagyobb gazdasági bűncselekményekről és azok elkövetőiről – sőt, bizonyos esetekben a tettesek kivégzéséről. Ebbe a sorba tartozik a hatóságoknak az a jelentése, amely a korrupcióról szól, s amit – bizonyára a nyomaték kedvéért – az Új Kína hivatalos hírügynökség közreadott.
A helyzet talán javult, de „még mindig nagyon súlyos” – így összegezhető a beszámoló, amely újabb intézkedéseket helyezett kilátásba a korrupció ellen. A hivatalos szöveg megállapítja, hogy a korrupció elleni harc jelentős eredményeket ért el, de nagyon nagy szükség van a minden eddiginél hatékonyabb módszerekre.
A bírálók viszont azt állítják, hogy a korrupció Kínában bele van kódolva magába a felemás rendszerbe, amely megőrizte a kommunista politikai berendezkedést, miközben rohamosan fejleszti a kínai kapitalizmust.
Az új szabályok szerint ezentúl a kommunista párt minden tagjának be kell jelentenie jövedelmét és a befektetéseit. Ezen felül a párt korlátozza a hivatalos rendezvényekre, fogadásokra, szemináriumokra fordítható összegeket. E „reprezentatív” eseményekre eddig hatalmas pénzeket fordítottak – még a nagy bulikat is a párt égisze alatt tartották.
Figyelemre méltó, hogy a jelentés hangsúlyosan dicséri a tömegtájékoztatást és az internetet, amely felfedi a korrupciós eseteket és technikákat, fényt vett a sikkasztásokra, vesztegetésekre és egyéb furcsa esetekre. A média, az internet szerepéről a jelentés megállapítja: „A napfény a legjobb fertőtlenítőszer”.
Kína elismeri, hogy a korrupció elleni harc masszív feladat: „A korrupció megfékezéséhez szükséges mechanizmusok és rendszerek még mindig hiányosak, ezért a korrupció létezik, és sok esetben hatalmas összegekről van szó. A korrupció elleni harc még mindig nagyon súlyos szakaszban van, ezen a téren még bőségesen van feladatunk”.
Kínában az utóbbi években rendszeresen rendeznek korrupcióellenes kampányokat. Ezek egyikében bukott le Sanghaj nagy hatalmú pártvezetője, akit 18 évi börtönbüntetésre ítéltek a nyugdíjalapok ügyében kirobbant botrányban. Egy másik nagyvárosban kivégeztek egy magas rangú igazságügyi vezetőt, aki nemi erőszakot követett el, vesztegetési pénzeket kapott és fedezett egy bűnbandát is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu