Ismét Kodály országa leszünk?

Mozgalom indult a zeneiskolák népszerűsítése érdekében: a kezdeményezők úgy vélik, Kodály Zoltán szülőhazájában nem engedhető meg, hogy a zeneszerző szellemi hagyatéka, így a világviszonylatban is jelentős módszere elhalványuljon. A Kodály Országa Mozgalom egyik mozgatórugója Domonkos Máté előadóművész, a budapesti Járdányi Pál Zeneiskola klasszikusgitár-tanára.

Ország-világBorzák Tibor2011. 02. 15. kedd2011. 02. 15.

Kép: Kodály Zoltán. Fotó: Szabad Föld Archívum

Ismét Kodály országa leszünk?
Kodály Zoltán. Fotó: Szabad Föld Archívum

– Milyen manapság Kodály országa?
– Majdnem megnyirbálták a zeneiskolai oktatás állami támogatását. Szerencsére nem történt ilyesmi, de amikor felmerült, hathatós lépésekre szántuk el magunkat. Mozgalmunkat azért is hirdettük meg, hogy nagyobb nyilvánosságot kapjanak a zeneiskolák; személyes példákkal, történetekkel tegyük vonzóvá és elismertté ezeket.

– Miért, nem azok?
– Sokan azt vélik, hogy a Kodály-módszer Japánban vagy Finnországban elterjedtebb, mint nálunk. Ezt nem engedhetjük meg! Kodály Zoltán önmagában is szimbolikus alakja zeneművészetünknek, büszkék lehetünk felhalmozott tudására, gyakorlatban alkalmazott újításainak pedig követendő példáknak kell lenniük.

– Bepótolhatók a hiányosságok?
– Természetesen. Ami személyét, munkásságát és módszereit illeti, van mit bepótolni, de ez több szellemi óriásunkra is vonatkozik. Valahogy nem tudunk jól sáfárkodni örökségeinkkel. Felerősödött a fogyasztói társadalom, eltolódtak a hangsúlyok; a zeneoktatás és zenetanulás sem tartozik a népszerű tevékenységek közé.

– Miért?
– Ahol egy tanár foglalkozik egy növendékkel, az nem lehet kifizetődő. Pedig ez a hatékony és koncentrált figyelem az oktatásban nagy érték lenne! Sokfelé vannak jól működő, minősített zeneiskolák, kiváló pedagógusok, tehetséges gyerekek. De ez önmagában nem elég, szükség lenne hangos propagandára, erőteljes PR-munkára.

– Hogyan lehetne ezt megvalósítani?
– Először is az átlagemberekkel meg kell ismertetni a zeneiskolák eredményeit, az ott tanulók egyéni sikereit, melyek nagymértékben meghatározzák további életüket. Személyes vallomásokkal, nyílt napokkal, események sokaságával lehetne népszerűsíteni az intézményeket.

– Mit tehetnek a Kodály Országa Mozgalom égisze alatt?
– Az interneten már nyolcezren csatlakoztak hozzánk. Egyelőre csak kis lépésekkel haladunk céljaink felé, de remélem, lesznek nagyobbak is. Támogatást kaptunk a Nemzeti Civil Alaptól, ebből fedezhetjük a felvetődő költségeinket. Konferenciákat tartunk, tanulmányokat készítünk és koncerteket szervezünk. Mindenhol kedvező a fogadtatás, ami bátorítást ad a továbbiakhoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek