Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Senki sem gondolta volna, hogy az ügy végül bíróság elé kerül. Hétfőn mégis megkezdődött Jacques Chirac volt francia államfő ügyének tárgyalása. Az idő őt is utolérte: korrupció nem maradhat büntetlenül.
Kép: Former French President Jacques Chirac leaves after a meeting with China's President Hu Jintao in Paris November 5, 2010. REUTERS/Gonzalo Fuentes (FRANCE - Tags: POLITICS), Fotó: © Gonzalo Fuentes / Reuters
Másodszor fordul elő az újkori Franciaország történetében, hogy egy volt államfő kénytelen szembenézni bíráival.
A második világháború után az agg Philippe Pétain marsall – az első világháború nemzeti hőse – állt a tárgyalóteremben, mert együttműködött a fasiszta megszállókkal. Pétain-t – aki tulajdonképpen nem is volt francia elnök, csak a Vichy-Franciaország vezetője – halálra ítélték, de kora és múltbéli tettei megkímélték őt a súlyos büntetéstől: Charles de Gaulle megkegyelmezett neki.
Jacques Chirac más ember, más kaliber. Igaz, 1995-től 2007-ig ő is Franciaország államfője volt, de állítólagos bűneit még Párizs polgármestereként követte el. Későbbi magas méltósága megóvta őt a vádemelés megaláztatásától.
Csakhogy elmúltak a szép idők, és Franciaországban vannak olyan érdekcsoportok, amelyek nem hajlandók feledni a múltat. A francia jog szerint a volt államfőnek már nem is kellene bíróság elé állnia – hiszen nem az elnöki hivatala idején elkövetett bűncselekménnyel vádolják –, de Chirac számára mindennél fontosabb a becsület. Végig tagadta, hogy bármilyen törvénytelenséget elkövetett volna, s most, hogy nem védi őt az államfői immunitás, hajlandó akár bíróság előtt is megvédenie ártatlanságát. A most 78 éves Chirac lényegében húsz éve védekezik a vádak ellen, és most esze ágában sincs, hogy hosszú és színes politikai múltja, 12 éves államfői megbízatása után nevén és pályáján folt maradjon – a korrupció szégyene. Ezt egy volt francia elnök – már csak nemzete miatt – sem engedheti meg magának.
Chirac 1977 és 1995 között volt Párizs polgármestere. Azzal vádolják, hogy az 1990-es évek elején – amikor már az államfői méltóságra tört – „kamu állásokat” kreált a főpolgármesteri hivatalban 8-9 munkatársa számára. Ezek az emberek a párizsi polgármesteri hivatalból húzták a fizetésüket, de a valóságban pártkatonák voltak. Mindannyian azon dolgoztak, hogy Jacques Chirac, a Tömörülés a Köztársaságért párt (RPR) vezére megnyerje az elnökválasztást. Más szavakkal: Chirac közpénzekből fizette kampányembereit, az adófizetők pénzéből tartott jó pár embert azért, hogy kielégítse hatalomvágyát és „tanácsadói” révén beköltözzön az Élysée-palotába.
Chirac a vádak szerint sikkasztott és visszaélt a közbizalommal – amit mindig tagadott. Azt nem cáfolta, hogy az eset megtörténhetett, de állítása szerint minden alkalmazottja a polgármesteri hivatal törvényes szolgálatában állt.
Védekezése elég gyenge lábakon áll, hiszen egyik első emberét, Alain Juppét 2004-ben ebben az ügyben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Juppé jelenleg a francia külügyminiszteri székben ül. Ami ennél is fontosabb, a párizsi polgármesteri hivatal tavaly visszavonta azokat a vádakat, amelyek szerint a testületet komoly anyagi károk érték a kamu állások miatt. Az már csak az apró betűs sorokban olvasható, hogy a jelenleg kormányzó párt, Chirac pártjának utóda, a Népi Mozgalom Uniója (UMP) – Nicolas Sarkozy elnök pártja – 3 millió dollárt fizetett Párizsnak, s így megváltotta a vádakat.
A tárgyalást elnapolták. Alkotmányos aggályok is felvetődtek, így nehezen elképzelhető, hogy az eljárásnak belátható időn belül vége lesz. Azt viszont a lapok szívesen taglalják, hogy ha a volt elnököt végül is bűnösnek találják, akkor tízévi börtönre és tetemes pénzbüntetésre is számíthat. Ráadásul Chirac mellett még kilenc ember ül a vádlottak padján, megeshet, hogy jobb híján nekik kell majd osztozniuk a büntetésen.
A volt francia elnök előtt kínálkozik még egy menekülési útvonal. Hetekkel a tárgyalás megkezdése előtt felröppent a hír, hogy Jacques Chirac Alzheimer-kórban szenved. A család ezt cáfolta ugyan, de az is kiderült, hogy a volt államfő a tárgyaláson kerekes székben jelenhet meg a bíróság előtt, és az épületben egy külön szoba áll majd rendelkezésére, hogy a fáradságos meghallgatások után kipihenje magát. Mármost nincs az a francia, aki rosszat akarna egy beteg embernek.
Jacques Chirac esete rávilágít arra, ami régóta mérgezi a francia politikai életet: a párfinanszírozás megoldatlanságára. A kimondatlan szabály jelenleg is az, hogy ha a kampány- és pártpénzeket nem sikerül egyenesen a politikusok zsebébe gyömöszölni, akkor a „rendszer” megtalálja ennek a másik módját.
Néhány rosszindulatú újság azért megjegyezte, hogy Chirac tárgyalását ugyanabban a teremben tartják, ahol Marie-Antoinette-et a guillotine-ra ítélték...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu