Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fegyelmi eljárást indított a Csongrád Megyei Közgyűlés a megyei múzeum igazgatója ellen a háttérben az M43-as autópálya nyomvonalának előzetes régészeti feltárására szánt 1,3 milliárdos összeg felhasználása körüli vita állhat.
Kép: Szeged, 2011. április 04. Restaurátorok a Móra Ferenc Múzeum új rakrtárában. Fotó: Ujvári Sándor
Teljes költségvetésének körülbelül kétharmadát kellene fedeznie a Csongrád megyei Móra Ferenc Múzeumnak az M43-as autópálya előzetes régészeti feltárására szánt összegből. A bökkenő csak az, hogy ennek a pénznek a célja nem elsősorban a megyei múzeum fenntartása.
– Ez egy még éppen vállalható kompromisszum volt – mondta a Szabad Földnek a fenntartó által az intézményre szabott keretekről a múzeum igazgatója, Zombori István történész. Az előző évben hasonló nagyságrendű költségvetés kétharmadát állta a megye – ehhez jött az állami fejkvóta és a saját bevételek –, 2011-ben annyival változott a helyzet, hogy a megyei múzeum végezheti el az autópálya Makótól az országhatárig terjedő szakaszának előzetes régészeti feltárását, amely azt jelenti, hogy az évi 330 millióból gazdálkodó intézmény két évre cirka 1,3 milliárd forintos „megrendeléshez” is jut.
Az autópálya-feltárások a múzeumok és a régészek legnagyobb bevételi forrását jelentik. Az általános szegénységben az ugyan kötött célra, de mégiscsak megszerezhető pénzforrás általában konfliktust okoz a múzeumok és a fenntartó megyék között. A Móra Ferenc Múzeum korábbi igazgatóját, Vörös Gabriellát, illetve az autópálya-feltárásokért felelős régészt, Szalontai Csabát még az előző megyei vezetés váltotta le, és vádolta meg azzal, hogy nem megfelelően gazdálkodtak a feltárásra szánt kerettel. A vádakat azonban nem sikerült bizonyítani, sőt utóbb Szalontai munkaügyi pert is nyert a múzeum ellen.
Zomborit most azért citálja fegyelmi bizottság elé a megye, mert a feltárás idejére felvett huszonhárom külsősnek a műemlék múzeumépület egy nagytermében gipszkarton falakkal elválasztott irodákat hozott létre, amihez nem kért engedélyt a műemlékvédelemtől. A nemrég átadott raktárbázishoz pedig vegyszerraktárt alakított ki, de ehhez sem kért építési engedélyt, amivel, a megye szerint, veszélyeztette az új épületre vonatkozó kivitelezői garanciát. A hiányzó engedélyeket ugyan utólag beszerezték, illetve kiderült, hogy azokra nem is volt szükség; Zombori szerint tehát csak pénzügytechnikai hiányosságokat róhat fel neki a megye. A fegyelmi vizsgálat összesen 19 millió forint felhasználását vitatja, ám a múzeumigazgató nem rejti véka alá: azért akarják eltávolítani, mert nem volt hajlandó további „kreatív megoldásokat” keresni a múzeum finanszírozására az autópályapénzből.
– A múzeum igazgatója egoista – idézte a Szabad Földnek a megyei vezetés véleményét Zombori, aki korábban azt nyilatkozta: felszólították a lemondásra is. A megye az ügyről egy szűkszavú közleményt bocsátott ki, amelyben azt írták: nem kérték Zomborit, hogy mondjon le, egyebekben pedig megvárják a fegyelmi eljárás eredményét.
A legutóbbi ilyen eljárás folyományaként a múzeumnak huszonhatmillió forint kártérítést kellett kifizetnie Szalontai Csaba régésznek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu