Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A válság nem csak Athént sújtja: egész Dél-Európa bajban van. Egyes pénzügyi elemzők ismét az euró és az eurózóna közeli végét jósolják.
Kép: Demonstrators who have been staging a protest in Puerta del Sol since May 15, protest against collective bargaining reforms in front of Spain's labour ministry in Madrid June 10, 2011. Spain's government will set out collective bargaining reforms on Friday that have already been criticised by businesses who say they are not flexible enough and economists who say they do not de-link pay from inflation. Dubbed "los indignados" (the indignant), tens of thousands of demonstrators have packed squares across Spain in a wave of outrage over high unemployment and government austerity measures. REUTERS/Andrea Comas (SPAIN - Tags: CIVIL UNREST EMPLOYMENT BUSINESS), Fotó: © Andrea Comas / Reuters
A hét elején Luxembourgban, az Európai Unió pénzügyminiszterei váratlanul júliusra halasztották az újabb, 12 milliárd eurós hitelrészlet folyósítását az adóssággal terhelt Görögországnak. A késlekedés hírére hétfőn az európai piacok több mint 1 százalékkal alacsonyabban nyitottak a pénteki záráshoz képest, az euró árfolyama esett a dollárral szemben.
A kínos döntésre alig több mint egy évvel az után került sor, hogy a nemzetközi közösség felajánlotta a görög kormánynak az első 110 milliárd eurós hitelcsomagot. Görögország azonban nem tett eleget gazdasági vállalásainak, ígért reformjait halasztgatja, így a vártnál jóval nagyobb a recesszió; a hiány immár a hazai bruttó össztermék (GDP) 12,7%-a. A pénzügyi tárgyalások kedvezőtlen alakulásától – a most esedékes 12 milliárd eurós hitelrészlet folyósításának befagyasztásától – azt remélik az unióban, hogy ezzel nyomást gyakorolhatnak a görög kormányra és a miniszterelnökre, Jeorjiosz Papandreura, számos megszorító intézkedést illetően.
A helyzet Spanyolországban sem sokkal jobb: a költségvetési deficit a GDP 11,4%-a, a munkanélküliségi ráta viszont itt a legmagasabb az EU-ban: 21 százalék. Annak ellenére, hogy Olaszország a harmadik legnagyobb gazdaság az eurózónában Németország és Franciaország után, egy hajóban evez a többi dél-európai állammal. Az olasz gazdaság mindig is függött az állami kölcsönöktől, és az ipari termelés megsínylette a pénzügyi válságot. Nem lehet véletlen, hogy az egyik legnagyobb hitelminősítő, a Moody’s, a görög mentőcsomag elhalasztásának napján helyezte kilátásba Olaszország hitelminősítésének lerontását, ami magában rejti a görög adósságválság járványszerű terjedésének lehetőségét.
Portugália helyzetéről mi sem árulkodik jobban, minthogy még áprilisban egyszerre három fokozattal minősítette le a déli országot a Fitch hitelminősítő. A szintén adósságválsággal küzdő ország így már csak egy fokozatra van a befektetésre nem ajánlott kategóriától. (Jelenleg Magyarországra is ez van érvényben.)
A világ egyik legtekintélyesebb közgazdásza, a New York-i Egyetem gazdaságtan-professzora, Nouriel Roubini a közelmúltban a londoni Financial Timesban megjelent cikkében kételyeit fejezte ki az euró és az euróövezet jövőjével kapcsolatban. Szerinte nem sikerült megoldást találni a válság alapvető problémájára, vagyis az unión belüli széttartó folyamatokra, márpedig ha ez nem változik, az euróövezet – néhány gyengébb tagország „kihullásával” – könnyen felbomolhat akár öt éven belül, különösen, ha a perifériára szorult gazdaságok tovább stagnálnak. Szerinte az euróövezetet az alacsony reálkamatokkal fenntartott növekedés, a reformokkal elérhető gazdasági fellendülés reménye és a pénzügyi-politikai unió kilátásai ragasztották össze. Mára a konvergencia elúszott, a reformok leálltak, a pénzügyi és politikai unió pedig egyre távolibb álom lett – legalábbis Roubini szerint.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu