Orbánék eddigi legnagyobb sikere

Több százmilliárd forint értékben vesz Kína magyar államkötvényeket, méghozzá középtávon, ami 3-6 évet jelenthet. Emellett ezer milliárd eurós, befektetésre használható hitelkeretet nyit Magyarországon a világ legnagyobb bankja, emellett 1,1 milliárd eurós fejlesztés hajt végre a Borsodchem Zrt kínai tulajdonosa, 60 milliárd forintból Szolnokon felépül egy citromsavgyár, és a CANYI New Lightning pedig energiatakarékos izzókat fog gyártani nálunk. Emellett Peking számára Magyarország lesz az egyik kelet-közép-európai logisztikai központ.

Ország-világO. Horváth György2011. 06. 26. vasárnap2011. 06. 26.

Fotó: Yves Logghe

Orbánék eddigi legnagyobb sikere Fotó: Yves Logghe

Nem várt mennyiségű megállapodás és horderejű gazdasági-kereskedelmi döntést hozott Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök európai látogatása, melyet Budapesten kezdett meg. Az előbbi felsorolás ugyanis csak része annak a csomagnak, melyben gazdasági és politikai megállapodást is találni, nem beszélve arról a 12 fő témáról, melyről tegnap egyeztek meg a felek.

Akárki, akármit mond, tegnap jó napja volt a magyar kormánynak és főjének, ugyanis egy éves regnálásuk óta, ekkora sikerről képtelenek voltak beszámolni. Igaz, tegyük hozzá, a kínaiakkal történő barátkozás nem egy éve kezdődött, a mostani megállapodásokat 6-7 éves előkészítés, a korábbi kormányok gazdaságdiplomáciai tevékenysége ágyazta meg, de tény: Orbánék egy év alatt sokat tettek.

A beruházásokkal kapcsolatos döntések fontosak, munkahelyek ezreit hozhatják létre itthon. Ennél azonban százszor fontosabb az a bejelentés, melyet Orbán tett, miszerint „ezzel a magam részéről az ország finanszírozásának középtávú bizonytalanságát eltűnni látom". Azt mondta, Magyarországnak ez a biztonság kell ahhoz, hogy bátran végig tudjon menni a gazdaság újjászervezésének útján, "a magyar gazdaság újjászervezésének programja nem akadhat el pénzügyi bizonytalanság miatt".
Találgatni sem érdemes, hogy hány évről és mekkora összegről van szó, de szakértők szerint minimum 4-5 milliárd eurónyi összeg az, amely már sokat nyomhat a latba és nagyjából ennyi kötvény bocsát ki a magyar állam mostanában évente.

Ez azt jelenti, hogy kínai pénztárcára alapozva Magyarország kifarolhat a valutalapos-világbankos finanszírozási keretből, s attól a Kínától vehet fel pénzt, amely nem igazán kérdezi meg, hogy miként is születnek döntések Budapesten.
- A 2008 utáni világgazdasági korszakban csak azok lehetnek sikeresek, akik erős államot építenek – mondta Orbán, és a siker további kritériumai között sorolta az államadósság alacsonyan tartását és az alacsony költségvetési deficitet. A siker érdekében a külső pénzügyi függés nem korlátozhatja az államot abban, hogy az adott ország testére szabott saját gazdaságpolitikát kövessen - tette hozzá. (folytatás!)

 

Nem véletlen és divatos lózung volt tehát az elmúlt egy évben a keleti kapcsolat fontosságának hangsúlyozása. Kína egyébként az utóbbi évben egyre inkább szeret európai államadósságot vásárolni, ezzel kicsit oldja az amerikai hitelek egyoldalúságát, mely igen kitett lehet a dollár árfolyamváltozása miatt.

Orbán Viktor azt mondta: ahhoz, hogy a Magyarországon most zajló átalakulás sikeres legyen, végre lehessen hajtani a teljes gazdasági fordulatot, az országnak új típusú szövetségekre és szövetségesekre is szüksége van. "Ma úgy zártuk le a tárgyalásokat, hogy Kína és Magyarország ilyen új szövetségesei lehetnek egymásnak" - mondta a miniszterelnök, megjegyezve, hogy a két ország kapcsolatában a szövetséghez szükséges erős alapok megvannak, "az elmúlt 60 év is megerősítette ezeket az alapokat".

- Beérett az elmúlt 7-8 évben megkezdett magyar diplomáciai és gazdasági nyitás Kína felé - mondta Matura Tamás, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) szakértője az MTI-nek. Kína elsősorban gazdasági hídfőállást keres Európában. A Kína felé történt magyar nyitás eredményessége remélhetőleg a Magyarországra érkező kínai befektetésekben és munkahelyteremtésben mutatkozik majd meg. Tavaly 8,7 milliárd dollárt tett ki a kínai-magyar külkereskedelmi forgalom volumene, ez nagy növekedés a korábbi évek 5,5-6 milliárd dolláros forgalmához képest. Kínai becslés szerint ez az érték idén eléri 10 milliárd dollárt. Ezt akarjuk 20 milliárdra emelni 2015-re. A kétoldalú kereskedelmi forgalom megkétszerezéséhez szükséges pénzügyi feltételeket Kína biztosítja.

Ven Csia-pao azt mondta a nemzetközi sajtó képviselőinek, hogy a kínai-magyar kapcsolatok fejlődésének nagyon szilárd alapjai vannak. Azért választotta mostani európai körútja első állomásának Magyarországot, mert fontosnak tartja a két ország közötti baráti együttműködést és partnerséget. Arról is beszámolt, hogy a kétoldalú kulturális kapcsolat előmozdítása céljából százötven magyar fiatalt hívtak meg Kínába. Ven Csia-pao szombat este tovább repült Nagy-Britanniába, majd Németországba látogat.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek