Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A múlt hétvégén lezajlott lengyel választás egy sor érdekes, sőt mondhatni, némi szórakozást is nyújtó meglepetéssel szolgált. A győzelmi ünneplés sem volt képes száműzni a tévék képernyőiről a vereséget szenvedett pártok prominenseinek olykor kabaréba illő erőlködését.
Kép: Poland's Prime Minister Donald Tusk (L), leader of ruling centre-right Civic Platform (PO), kisses his wife Malgorzata after the election results announcement in Warsaw October 9, 2011. Polish Prime Minister Donald Tusk claimed victory in Sunday's election after exit polls showed his ruling centre-right Civic Platform party (PO) nearly 10 points ahead of his nearest rival. REUTERS/Wojciech Olkusnik/Agencja Gazeta (POLAND - Tags: ELECTIONS POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND, Fotó: © Agencja Gazeta / Reuters
Ahogy mondani szoktuk, már az sem semmi, hogy az eddigi miniszterelnök, Donald Tusk pártja, a Polgári Platform (PO) kapott újabb kormányzati felhatalmazást, mert olyasmire, hogy tudniillik újraválasztottak volna egy lengyel miniszterelnököt, a rendszerváltás óta nem volt példa.
A lengyelek leginkább a nagy ellenfélen, a Jog és Igazságosság (PiS) miniszterelnök-jelöltjén, Jarosław Kaczyńskin mulattak, akinek szinte egyedül sikerült megbuktatnia a választás komoly esélyesének számító pártját. Talán a legbutább mondata a választási vereséget értékelő sajtótájékoztatón hangzott el: „Mélyen meg vagyok győződve, hogy eljön az a nap, amikor sikerül nekünk, és Varsó olyan lesz, mint Budapest.” A pártelnökön nevetve máris Facebook-csoport alakult: „Varsóban rettegünk Budapesttől” néven, ahol a tagok a Magyarországról kialakult sztereotípiákkal szedik darabokra Kaczyńskit.
Az is sokakat töltött el derűvel, hogy a szigorúan vallásos PiS-pártelnök a kampányban Silvio Berlusconi olasz miniszterelnöktől ellesett módszerrel, fiatal lányokkal, „Kaczyński angyalaival” fotózkodott. Közülük is leginkább az Angelina Jolie-hasonmásnak számító 23 éves Sylwia Ługowskával, akit a lengyel lapok már csak Miss PiS-nek neveztek. Abbéli véleményét pedig kifejezetten szerencsétlennek – magyarul hülyeségnek – tartották, miszerint Angela Merkel német kancellár felemelkedése „nem csak a körülmények puszta összjátékának eredménye” volt, értsd: Merkel a volt keletnémet titkosszolgálat, a Stasi segítségével került hatalomra.
De Kaczyńskinek is korábban kellett volna kelnie, hogy hírértékben legyőzze Janusz Palikot, a saját mozgalmát szerényen önmagáról elnevező Palikot Mozgalmának (RP) elnökét. Korábban a PO-ból rúgták ki a kissé excentrikus viselkedése miatt. A párt egyik konferenciáján például egy elöl „szoci vagyok”, hátul pedig „meleg vagyok” feliratú pólóban jelent meg… Palikot amúgy egy dúsgazdag üzletember, pártját jobboldali–liberálisnak tartja, ami Lengyelországban baloldaliként fut, leginkább agresszív vallásellenessége okán. Éppen ezért, finoman szólva is nagy meglepetés, hogy ők lettek a harmadik politikai erő az országban. (Futottak még – és bekerülnek a Szejmbe – a Lengyel Parasztpárt és a Baloldali Demokratikus Szövetség. Kormányozni várhatóan a Polgári Platform fog kényelmes koalícióban a Parasztpárttal.) És még egy érdekesség: a lengyel parlament történetében először egy transzszexuális képviselőnő is helyet foglalhat a képviselők között. Az 57 éves Anna Grodzka Palikot Mozgalmának krakkói listájáról szerzett mandátumot.
A szakértők megegyeznek abban, hogy ugyan a Donald Tusk Lengyelországa volt az egyetlen Európában, amely elkerülte a recessziót – a GDP 4,4 százalékkal nőtt 2007 és 2010 között, miközben az átlagkereset 18 százalékkal emelkedett –, de nem tudtak volna győzni Kaczyński hathatós közreműködése nélkül...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu