Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szakértők attól tartanak, hogy most, amikor a Föld népessége elérte a hétmilliárdot, a nemek közötti egyenlőtlenség miatt agglegényországok jönnek létre, ahol ádáz harc dúl majd a feleségért.
Kép: India Új Delhi ázsia 2010 08 03 Fotó: Kállai Márton
Egyelőre nem ismeretesek, milyen következményekkel jár majd a jelenség az olyan, szelektív terhességmegszakítás jellemezte országokban, mint India és Kína. Sok szakértő viszont úgy véli, hogy ötven éven belül a nőhiánynak ugyanolyan láthatatlan, de létező hatása lesz a társadalomra, mint az általános felmelegedésnek.
A figyelmeztetések mögött cáfolhatatlan statisztika áll. A természetben 100 lánygyermekre 104-106 fiú születése esik, és ennek az aránynak a legkisebb változása is csak rendellenes tényezőkkel magyarázható. Indiában és Vietnamban 112 fiú és 100 lány születik, Kínában ez az arány 120 a 100-hoz, míg egyes régiókban 100 lányra 130 fiú születik. A tendencia egyre terjed: Azerbajdzsánban, Grúziában, Örményországban az arányszámok azonosak: 100 születő lányra 115 fiú jut. Szerbiában és Boszniában szintén hasonló jelenség tapasztalható.
A jelenségre világszerte 1990-ben figyeltek fel, amikor Amartya Sen indiai Nobel-díjas közgazdász több mint 100 millió hiányzó nő sokkoló címmel jelentette meg írását. Becslések szerint ez a szám mára meghaladta a 160 milliót. A jelenség annak a következménye, hogy hagyományosan népszerűbbek a fiúgyermekek, csökken a termelékenység, sőt ami még fontosabb, az olcsó ultrahangnak köszönhetően kiderül, hogy a magzat nőnemű, és illegálisan el lehet végeztetni a terhesség-megszakítást.
Egyesek úgy vélik, hogy az új jelenség növelheti a többférjűséget és a szexturizmust, mások viszont katasztrófa-forgatókönyvet írnak, amelyekben nőrablás, az erőszak és a konfliktusok számítanak társadalmi normának majd.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu