Rossz dátum is lehet jó

Egy idős asszony öröklési szerződést kötött, amelyben mindenét ráhagyta a későbbi alperesre. Törvényes örökösből – később felperesből – akadt több is, az idős asszony gyermekei, illetve az egyik elhalt gyermek után maradt unokák.

Ország-világDr. Tanács Gábor2011. 11. 25. péntek2011. 11. 25.
Rossz dátum is lehet jó

A törvényes örökösök megtámadták az öröklési szerződést, állítva, hogy az érvénytelen. Az öröklési szerződést ugyanis a kormányzati internetes oldalról töltötték le, az egy üres szerződésminta volt, amelyet pár helyen módosítottak. A szerződésben például szerepelt, hogy nincsenek kö­te¬les¬részre jogosult örökösök, pedig kötelesrészre jogosult minden törvényes örökös, akit az örökhagyó nem tagadott ki. Márpedig kitagadás ebben az esetben, valószínűleg a törvényes feltételek hiányában, nem történt. Az öröklési szerződés legnagyobb bajának azonban azt tartották a felperesek, hogy azon – szerintük – nem a valódi dátum szerepelt. A kormányzati portálra ugyanis a szerződésminta szeptember 15-én került fel, míg a szerződésen az aláírás dátumaként szeptember 5. szerepelt.

A bíróságnak azt kellett eldöntenie, hogy az öröklési szerződés érvényes vagy érvénytelen. Az öröklési szerződés nevében szerződés, de a végrendelet alaki érvényességi feltételei vonatkoznak rá. Erről a következőt mondja a törvény: „a […] végrendelet érvényes, ha annak végrendeleti minősége, keltének helye és ideje magából az okiratból kitűnik”. A bizonyítás során a felpereseknek nem sikerült egyértelműen bizonyítaniuk, hogy a szóban forgó szerződésminta nem lehet-e egy korábbi változat, mert szeptember 15-én csak frissítés történt a kormányzati portálon. A bíróság azonban ennél átfogóbban tekintett a problémára: gond-e az önmagában, ha a végrendeleten vagy öröklési szerződésen tévesen szerepel a dátum?

A törvény csak azt írja, hogy a végrendelet keltének helye és ideje tűnjön ki belőle, ez egy alaki érvényességi feltétel. A mi öröklési szerződésünkből ez kitűnt. A bíróság szerint ez éppen elegendő az alaki érvényességhez. Ha a dátum téves, az önmagában nem baj, csak akkor, ha ez tartalmi hibát bizonyít – például azt, hogy a szerződést nem az örökhagyó írta alá. Mivel azonban a jelen esetben a dátum téves voltának bizonyítása még nem jelentette volna egyben valamely tartalmi hiba bizonyítását is, ezért ennek nincsen jelentősége, az öröklési szerződés érvényes.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek