Van-e sajtószabadság?

A szabad sajtó megléte az adott ország kormányzati és fejlettségi szintjének legjobb mutatója. Azt gondolhatnánk, hogy ma már a világ legtöbb részén ez így természetes, mégis átlagosan minden negyedik ember másként vélekedik erről.

Ország-világKovács Réka2011. 11. 10. csütörtök2011. 11. 10.
Van-e sajtószabadság?

A Gallup nemzetközi felméréséből kiderült, hogy államonként másképpen értékelik a nemzeti sajtó szabadságát az olvasók. A 112 országban elvégzett kutatás szerint a megkérdezettek átlagosan 67 százalék gondolja szabadnak a sajtót, míg 23 százalék véli úgy, hogy korlátozott a sajtószabadság hazájában – olvasható az ELTE hírlevelében.

Nem meglepő módon, azokban az országokban érvényesül a legkevésbé a sajtószabadság, ahol belpolitikai viharok dúlnak, illetve a gazdaság, társadalom elmaradott. Így leginkább Csád, Haiti, Örményország és Fehéroroszország lakói vélik úgy, hogy hazájukban nem alkothat bárki szabadon véleményt a sajtóban. Itt átlagosan a lakosság mindössze 30 százaléka ítéli a nemzeti médiaorgánumokat objektívnek.

Ezzel szemben a fejlett nyugati demokráciák lakosai szinte kivétel nélkül szabadnak és függetlennek vélik hazájuk sajtótermékeit: Hollandia, Dánia és Ausztrália lakosai körében 95 százalék, Svédország és Finnország esetében 94 százalék vélekedik így, de Kanadában, Új-Zélandon, Írországban, az Egyesült Királyságban és Németországban is 90 százalék feletti az arány. Tőlük éppen hogy lemaradva az Egyesült Államok áll, ahol a lakosság 89 százaléka gondolja azt, hogy a helyi média független szervként működik. Hazánkban is igen magas az egyetértők aránya, ugyanis az állampolgárok 87 százaléka szabadnak tartja a magyar sajtót.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek