Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lévai Jánosné érdi olvasónktól kaptam nemrégiben a következő kérdést. „Szeretem bűbáj szavunkat, mert valamilyen kedvességet, »bűbájt« érzek benne, s ezért meglehetősen gyakran használom is. Legutóbb azonban megjártam.
Egy ismerősömmel találkoztam, aki három-négy éves kislánya kezét fogva jött velem szemben. Mivel nagyon tetszett a kicsi, meg akartam dicsérni, s kedveskedésül azt mondtam: »Micsoda bűbáj ez a gyerek!« Ismerősöm láthatóan nem örült dicsérő szavaimnak, ugyanis hidegen így válaszolt: »Remélem, nem azt akarod mondani, hogy azt se tudja, bű-e vagy bá!« Azóta is mardos a lelkiismeret, s attól félek, valami hibát követtem el. Csakugyan így van?”
Nem, nem hibázott, csupán egy ostoba félreértés áldozata lett. A tévedést valószínűleg az okozta, hogy ismerőse nem vagy csak kevéssé volt tisztában a bűbáj szó jelentésével, azt ellenben tudta, hogy az egy-két szólásunkban szereplő bű és a bá szócska nem valami hízelgő jelentésben él. Történetesen az azt sem tudja, bű-e vagy bá egyértelműen azt jelenti, hogy akire mondják, az csekély szellemi képességű, tájékozatlan, buta ember. Ha levélírónk úgy érzi, akaratlanul csakugyan fájdalmat okozott ismerősének, pár sor kíséretében küldje el neki ezt a cikket indoklásul s engesztelésül. Meglátja, újból szent lesz a béke!
Mi azonban, ha már szóba került ez a téma, nem elégedhetünk meg ennyivel. Érdemes tudatosítanunk, hogy a szólásokban szereplő bű és bá egyaránt önkéntelen hangkitörésből keletkezett indulatszó nyelvünkben, amely elsősorban a szájtátó, bárgyú csodálkozás gúnyolására szolgál, s több más olyan, főleg bá kezdetű szavunk is van, amely ezekkel némiképpen össze is függ: bámészkodik, bámul, bárgyú stb.
A XV. századtól élő bűbáj szónak azonban ezekhez semmi köze. Ez összetett szó, mégpedig ikerszó. Előtagja a bűvöl ige ’varázslás’ értelmű bű alapszava, utótagja pedig a szintén mágikus kötést, varázslást jelentő báj. Hasonló mellérendelő szóösszetétel nyelvünkben az ugyancsak két azonos jelentésű szó összeforrásából alakult búbánat vagy perpatvar is. A bűbáj szónak pedig további származékai is vannak. Ezek egyike az -s képzővel ellátott, ’varázsló erejű’, valamint ’elbűvölően szép’ jelentésű bűbájos melléknév, másika pedig az az ikerszószerű melléknevünk, amelyben az -s névszóképző az összetétel mindkét tagjához hozzájárul. Ez a bűvös-bájos.
Hangalakját s jelentését tekintve egyaránt gyönyörű szó. Nem csoda, hogy „A virágnak megtiltani nem lehet” című elbűvölő versében Petőfi is használta. Nos, ez is a bűbáj származéka.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu