Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Föld! – kiálthatták egykor Kolumbusz matrózai. Néhány hete hasonló örömet élhettek át a NASA tudósai, amikor elemezték a Kepler-űrtávcső legújabb adatait. Egy földszerű égitestet talált a bolygóvadász teleszkóp, amely 2009-es felbocsátása óta keresi a naprendszeren kívül azokat a bolygókat, amelyeken kialakulhattak az élet feltételei. A felfedezés jelentőségéről Lőrincz Henrik csillagászt kérdeztük.
Kép: NGC457
– Jelenleg hol és hogyan dolgozik a Kepler?
– A 600 millió dollárba kerülő, nagyjából egyméteres és egy tonna súlyú űrtávcső a Naptól 150 millió kilométerre, a mi Földünkéhez hasonló pályán kering a Nap körül. Egy-egy fordulást nem 365, hanem 371 nap alatt tesz meg. Folyamatosan egyetlen irányba, a Hattyú és a Lant csillagkép felé néz. Ez ugyan csak egy roppant kis része az égboltnak, de arrafelé nagyjából 150 ezer, a mi Napunkhoz hasonló, fősorozati csillag létezik, s jó okkal gyanítottuk eddig is, hogy a csillagok körül keringhetnek a mi földünkhöz hasonló bolygók is.
– Ezeket a bolygókat „látja” a Kepler?
– Nem: észleli. Mégpedig az úgynevezett tranzitmódszerrel, ami azt jelenti, hogy egyszerre és állandóan méri mind a 150 ezer csillag fényerejét, s észreveszi azokat a roppant kicsi, akár ezrednyi fénycsökkenéseket, amikor egy-egy bolygó elhalad saját csillaga előtt, s így egy kicsit kitakar annak fényéből.
– A most felfedezett égitest a Kepler 22b nevet kapta. Ez az első felfedezése a távcsőnek vagy a 22.?
– Egyik sem, a Kepler eddig 1094, idegen csillag körül keringő, úgynevezett exobolygót jelölt meg. Egy-egy exobolygó végső regisztrálásához három észlelés kell, a Kepler 22b esetében most történt a harmadik észlelés.
– Mit tudhatunk az új földről?
– Tőlünk 600 fényévnyire van, nagysága 2,4-szerese a mi Földünknek, s egy napszerű csillag lakható zónájában kering. Ami azt jelenti, hogy a felszínén ideális, 22 Celsius-fokos átlaghőmérsékletet mérhetnénk, s e miatt víz lehet rajta, márpedig az általunk ismert élet minden formája igényli a vizet. Ezzel együtt senki sem állítja, hogy ott a Földünkhöz hasonló élet van, hiszen még azt sem tudjuk, hogy a felszínét kőzetek, gázok vagy folyadékok alkotják-e, de az eddig felfedezett exo¬bolygók közül ez a legígéretesebb, legérdekesebb. A távcső élettartamát a kutatócsapat szeretné 2016-ig meghosszabbítani, így előfordulhatnak még szenzációsabb felfedezések is.
– Mekkora az esélye, hogy a Kepler 22b-n életet találnak?
– Nem tudhatjuk. Mindenesetre a Földön kívüli élet kutatásával foglalkozó SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) intézet aktivizálta magát. Ők az értelmes lényeket, a „kis, zöld embereket” keresik, a Kepler pedig az élet lehetőségét hordozó bolygókat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu