Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Magyarország víznagyhatalom – megnyugtató, s némileg jóleső kijelentés. Ami igaz lehet az ásványvizeinket, a termálvizeinket véve figyelembe. A vízfolyásainkról ezt azonban nem lehet elmondani: vannak jelentős folyóink, de jelentős forrásaink hiányzanak, hazánk felszíni vizeinek 96 százalékát külföldről kapja.
Kép: Calarasi, 2011. december 11. Tűzifával megrakott lovaskocsik mennek a Duna szárazra került medrében, a dél-romániai Calarasiban. A több hónapos csapadékmentes időjárás miatt az évtizedek óta legsúlyosabb aszály sújtja Közép-Európa és a Balkán több térségét, a folyók vízszintjei rekordmélységekbe süllyedtek. Az alacsony vízállás miatt több tucat teherhajó kényszerül veszteglésre a Dunán, Romániában a folyókra épített erőmüvek vize a veszélyt jelző szinten van, a további süllyedés pedig már érintené az ország egyetlen atomerőművének, a cernavodainak a működését is. (MTI/AP/Vadim Ghirda), Fotó: Vadim Ghirda
Mindez azt jelenti, hogy ha Ausztriában, a Felvidéken, Kárpátalján vagy Erdélyben gond adódik a vízzel, az előbb-utóbb nálunk is probléma lesz. Volt a Rábában osztrák vegyszer, a Tiszában román cián… Most meg az van, hogy nincs – mármint elég víz a patakok, folyók medrében.
A Duna mellékfolyói közül a Drávában az átlagosnak mondható vízmennyiség tizede csorog. A folyó osztrák szakaszán 12, a szlovén szakaszon 8, a horvát területen pedig 3 duzzasztómű – összesen 23 – szabályozza a víz útját… A Rábát sem látták régen ilyen alacsony vízállásúnak, talán a megszokottnak a fele lehet a vízhozama, bár ennek nem az osztrák vízvisszatartás az oka, hanem a térségre jellemző aszály.
Szlovákiában a mostanihoz hasonlóan csapadékszegény időjárás csak 1881-ben, 1908-ban és 1959-ben volt – közölte a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet. Az Ipoly mentén és Gömörben kutak száradtak ki. Alacsony a vízállás a Duna bal oldali mellékfolyóin, és lapzártánkkor is apad a Vág, a Nyitra, a Garam, az Ipoly. Ugyanez a helyzet a Szlovákiában eredő Tisza-mellékfolyókkal is.
Kárpátalja a katasztrófa szélén áll a drasztikus csapadékhiány miatt. A régió túl van a századik eső nélküli napon. Ilyen aszályt utoljára 1901-ben jegyeztek fel. A folyók vízszintje csökkent, a kutak is kiszáradnak.
Hasonló a helyzet Erdélyben is. Beszterce-Naszódban, a Nagy-Szamos vízgyűjtő területén kilenc település lakói kértek segítséget a hatóságoktól a kiszáradt kutak okán. A Kis-Szamoson és mellékfolyóin a vízhozam a hegyekben a normálisnak 25-35 százaléka, a síkon pedig ötöde-negyede. A vidéken olyan források száradtak ki, amelyek 40 éve sosem. A Marosban, a Sebes-Körösben a többéves átlaghozam egynegyede folyik. Sajnos az előrejelzések szerint ennél kevesebb is fog csordogálni a Kárpát-medence folyómedreiben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu