Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Keresd a kínait! Mármint, ha érteni akarod a világgazdasági folyamatok mögötti okokat. Nincs ez másként a megújuló energia piacán sem. Nemrég a napenergia csapdába csalására kimódolt elemek ára csökkent a távol-keleti kínálat okán – aminek a következménye, ugyebár, a hazai gyártáson lévő nyereség csökkenése – most ugyanez a jelenség érzékelhető a szélturbinák piacán is. Magyar cégek ettől nem esnek kétségbe, mivel nem léteznek – az Európai Unióban viszont más a helyzet.
Kép: autópálya forgalom közlekedés szélerőmű szélkerék energia villamos áram megújuló erőforrás 2011 04 13 Fotó: Kállai Márton
Legelsősorban a dán Vestas részvényesei kapkodhatják a fejüket a tőzsdei híreket böngészve. A cégről érdemes tudni, hogy a legnagyobb szélerőműgyártó a kontinensen, a Magyarországon forgó csekély számú szerkentyű egy része is tőlük érkezett. A dánok piacvezetésének oka roppant egyszerű: a kis skandináv ország ébredt elsőnek, s már 1979-ben elkezdték a turbinák gyártását. Nem véletlen, hogy az ország energiaszükségletének ötödét a szél termeli, s ezt az arányt szeretnék ötven százalékra emelni. Az ambiciózus cél azonban egyelőre nem vigasztalja a cég részvényeinek tulajdonosait, a papír az egy évvel ezelőtti 230 koronás – 9200 forintos – árának ma a negyedét sem éri. Nincs sokkal jobb helyzetben a spanyol Gamesa és a szintén dán eredetű Nordex sem.
Olcsó magyarázat volna azonban mindent a kínaiakra fogni, egyébként is megtört a világon a szélenergia elektromos energiává alakításának a lendülete. Tavaly 40 gigawattnyival növekedett a termelés kapacitása, ami lényegében megegyezik az egy évvel korábbival. Összehasonlításul: a paksi atomerőmű négy blokkjának összteljesítménye 2 gigawatt, ami hazánk energiafogyasztásának 40 százaléka. Vagyis egy év alatt hússzor akkora kapacitás létesült, mint a mi atomerőművünk által megtermelt energia. Más kérdés, hogy a szélerőművek kihasználtsága a szél változó ereje miatt korántsem akkora, mint az atomerőműveké.
A világon egyébként jelenleg 238 gigawattnyi szélenergiát hasznosít az ember, az öt évvel korábbinak több mint háromszorosát. A felhasználás növekedésének hirtelen lelassulása vélhetően szintén a válságban keresendő. A kormányoknak nincs pénzük arra, hogy az egyelőre támogatást igénylő szélenergia-termelést favorizálják. Egyebek között bizonyára ennek a számlájára írható, hogy Magyarországon is évek óta késik az újabb szélerőművek építésének engedélyezése, noha a befektetők – állításuk szerint – milliárdokkal állnak startra készen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu