Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A gazdasági növekedés nem csak előnyökkel jár Ázsia számára, a nagymértékű fejlődés jelentősen növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket is.
Az Ázsiai Fejlesztési Bank (Asia Development Bank) éves jelentéséből kiderült, hogy folyamatosan nőnek a társadalmi egyenlőtlenségre utaló mutatószámok Ázsiában. A legnagyobb ázsiai országokban, Kínában, Indonéziában és Indiában egyaránt nőtt a szakadék a gazdagok és szegények között.
Az ADB a statisztikai eloszlások egyenlőtlenségét mérő ún. Gini-indexet használja a jövedelem és a vagyon eloszlások kimutatására, ami minél nagyobb, annál nagyobb a javak eloszlásának egyenlőtlensége. A tanulmány szerint a Gini-index a kilencvenes évek elején Kína esetében még 32 volt, ami 2010-re 43-ra emelkedett. Indiában ugyanezen időszak alatt 33-ról 37-re, Indonéziában 29-ről 39-re nőtt a mutatószám. – derült ki az ELTE hírleveléből.
Az ADB vezető közgazdásza, Changyong Rhee szerint az egyenlőtlenségek növekedése ördögi körhöz vezet, amely az élet más területein jelentkező egyenlőtlenségeket, majd fokozódó társadalmi feszültséget generál. A BBC News által idézett Rhee szerint a hatvanas, hetvenes években az ázsiai kormányok meglehetősen jól kezelték azt, hogy a gazdasági növekedéssel párhuzamosan a társadalom egyes rétegei ne szakadjanak le, s ennek köszönhetően sikerült is a gazdagok és szegények közötti szakadékot. Az utóbbi évtizedekben tapasztalt gyors gazdasági növekedés azonban a társadalom egy szűk rétegének rendkívül gyors meggazdagodását eredményezte, aminek eredményeként ma már a kontinensen élők leggazdagabb 5 százaléka adja a vásárlóerő 20 százalékát, miközben százmilliók számára vált nehezebben elérhetővé a lakhatási, oktatási és egészségügyi költségek fedezése.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu