Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
1480 dollár – azaz csaknem 318 000 forint. Mi, a Föld úgy hat és fél milliárd lakója ennyit keresünk havonta átlagosan. Legalábbis az ENSZ Nemzetközi Munkaszervezete (ILO) szerint. Ha nem lennének gazdagok és nem lennének szegények, azaz, ha mindenki egyenlően venné ki részét a munkája után járó díjazásból, vajon mennyi lenne a világ átlagjövedelme? – a szervezet erre a kérdésre először kereste a választ nemrég publikált jelentésében fönnállása óta.
Kép: Visitors and assistants are look at exhibits at the opening of the Millionaire Fair, the fair of luxury goods and services which opened in Moscow October 27, 2006. The fair will run until October 30. Picture taken 27 October, 2006. REUTERS/Alexander Natruskin (RUSSIA) BEST QUALITY AVAILABLE, Fotó: © Alexander Natruskin / Reuters
Most pedig következzen egy kis számtan, nem kell aggódni, szigorúan kezdőknek. A világ dolgozóinak éves bevétele megközelíti a 70 trillió dollárt, amit nagyon egyszerűen okoskodtak ki a közgazdászok. A vizsgált országok nemzeti statisztikai hivatalaitól kapott adatok alapján az egyes országok bértömegeit összeadták, és ezt az összeget elosztották a világ összes munkavállalójának számával, pénznemnek pedig dollárt választottak.
Apropó, dollár! Ez a dollár nem kanadai, ausztrál, még csak nem is az amerikai rokon. A közgazdászok ilyen jellegű számításoknál egy speciálisan kreált dollárt használnak, amit PPP-, azaz a vásárlóerővel kor¬-rigálnak. Ez egyenértékű egy, az Egyesült Államokban elköltött dollárral. A hangsúly a költés helyszínén van. Ugyanis egy kínai munkás, aki havonta 1500 jüant visz haza, havi fizetése 200 dollárt ér az ottani bankban. Ezért az összegért azonban – a hasonlítás alapjául szolgáló – az Egyesült Államokban ténylegesen 400 dollárnyi értékben költhetne. Ami az arányokat illeti, a kutatás sok meglepetéssel nem szolgált. Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban a havi átlagkereset a megállapítottnak közel kétszerese, valamivel 3000 dollár fölötti, a bolgárok viszont fele ennyivel a zsebükben térhetnek haza. A visegrádi országok közül Csehország áll az élen, a maga 1786 dollárjával a 25. helyen végzett, Lengyelország is valamivel az átlag fölött keres, közvetlenül maga mögött hagyva Szlovákiát (1385 dollár) és a 32. helyezett Magyarországot (1374 dollár, úgy háromszázezer forint havonta). Az átlagkereset tekintetében Tádzsikisztán a sereghajtó, ahol ez a szám 227 dollár, ötvenezer forint, míg a legjobban a luxemburgiakat fizetik meg, ők átlagosan 4089 dollárt, majdnem egymillió forintot vihetnek haza havonta.
Azt gondolnánk, ez a havi 1480 dollár elég szép összeg, hiszen – 20 munkanappal számolva – a napi átlagkereset 75 dollárra jön ki. A valóság azonban a statisztikáknál jóval rosszabb képet mutat. Köztudott ugyanis, hogy a világ lakosságának több mint a kétharmada napi két dollárnál, négyszázötven forintnál kevesebből él. Mégis, hogyan kapták a közgazdászok ezt a magas számot? A 2009-es adatokra támaszkodó felmérés több szempontból is hiányosságot mutat.
Többek közt olyan nagy és szegény országok sem kerültek fel a listára, mint például Nigéria. A gazdaságtan tudorai sem a háztartásbeliek, sem a gyerekek, sem a nyugdíjasok, sőt a segélyből élők bevételeivel nem számoltak. A bevétel kalkulálásakor kimaradtak a magánvállalkozók is, ami nagy hiba. A fejlett országokat leszámítva, ahol a munkavállalók 90 százaléka keresi alkalmazottként a kenyérre valót, jóval kevesebben élvezhetik e foglalkoztatási forma előnyeit a fejlődő országokban. Az elnéptelenedés veszélyét nem igazán ismerő Dél-Ázsiá¬ban például a legtöbb munkavállaló önfoglalkoztató vagy épp füg¬¬getlen gazdálkodó, és csak 25 százalékuk büszkélkedhet alkalmazotti jövedelemmel. Mindezek ismeretében valószínűleg sokat szürkülne, feketedne e globális „zsebátvilágítási” kísérlet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu