Addigra már felfedezték…

Minden iskolás gyerek fújja: Amerikát Kolumbusz Kristóf fedezte fel 1492-ben. Az olasz tengerész három hajójával indult neki, hogy Afrika megkerülése nélkül, Nyugat felől jusson el Indiába. 1492. október 12-én látták meg először a szárazföldet: a Bahama-szigeteket. Kolumbusz később még háromszor megtette ezt az utat, s élete végéig abban a hitben élt, hogy Kelet-Indiába jutott el.

Ország-világ2012. 05. 17. csütörtök2012. 05. 17.

Fotó: Picasa

Addigra már felfedezték… Fotó: Picasa

Így aztán Amerigo Vespucci olasz felfedező – aki először 1499-ben járt az Újvilágban – állapította meg elsőként, hogy Kolumbusz új kontinenst fedezett fel, amelyet Vespucci keresztneve után neveztek el Amerikának.

Újabban azonban a történelmi bizonyítékok arra utalnak, hogy nem Kolumbusz volt az első európai, aki Amerikában járt. Messze északon egy másik felfedező, John Cabot érte el az észak-amerikai partokat, így – a viking Leif Eriksson XI. századi útja óta – ő az első európai, aki az amerikai kontinensre lépett. Az utakat az angol VII. Henrik király nevében tette meg, összesen háromszor utazott az Újvilágba 1496 és 1498 között – közben felfedezve Új-Fundlandot.

Most egy tekintélyes itáliai bankárház, a Bardi londoni irodáiban találtak bizonyítékokat, melyek szerint jóval Kolumbusz és Cabot előtt már jártak európaiak az Újvilágban. Cabot utazásait ugyanis a Bardik finanszírozták: egy firenzei magánarchívumban talált dokumentumban az áll, ötven fontot adnak neki, hogy elutazzon az Újvilágba.

Történészek szerint mindez teljesen más megvilágításba helyezi John Cabot útjait: ezek inkább egy kiterjedt felfedező program részei lehettek, melyeket itáliaiak támogattak. A dokumentumban határozott névelővel hivatkoznak az Újvilágra, azt írják, az Újvilág, nem egy új világ. A fogalmazásból úgy tűnik, Cabot azért kapott pénzt, hogy találja meg az Újvilágot, amelynek létezéséről már tudtak.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek