Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tízezrek várták vasárnap este a szimbolikus helynek számító párizsi Bastille-nál Franciaország új elnökét, François Hollande-ot. 1981-ben François Mitterrand, a II. világháború utáni francia történelem első szocialista elnöke ugyanezen a helyen mondta el beszédét. „Nem tudom, hogy önök hallanak-e engem, de én hallom önöket, az önök kérését, és tudom, hogy Franciaország változást akar” – ezekkel a szavakkal köszöntötte támogatóit a kormányzati politikai tapasztalatokkal nem rendelkező, a leköszönő elnök által sokáig „béna kacsának” tartott François Hollande.
Kép: Supporters of France's newly-elected President Francois Hollande react after the early results during a victory rally at Place de la Bastille in Paris May 6, 2012. France voted in elections on Sunday and Francois Hollande becomes the nation's first Socialist president in 17 years. REUTERS/Charles Platiau (FRANCE - Tags: POLITICS ELECTIONS IMAGES OF THE DAY), Fotó: © Charles Platiau / Reuters
GYŐZÖTT A BÉNA KACSA
A kampány során nem túl karakteresnek tűnő új elnök a szavazatok 51,67 százalékával aratott győzelmet, míg Nicolas Sarkozynek a voksok 48,33 százaléka jutott. A második forduló érdekessége, hogy majd kétmillió érvénytelen szavazatot találtak az urnákban – ez kétszer annyi voksot jelent, mint a két jelölt közti különbség –, amit főképp azzal magyaráznak, hogy a Nemzeti Front vezetője, Marine Le Pen és híveinek egynegyede ilyen módon próbálta kifejezésre juttatni, hogy a szélsőjobboldali pártra igenis szükség van a francia politikai életben.
Nicolas Sarkozy a tizenkettedik európai vezető, akinek bukásához nagyban hozzájárult a gazdasági válság. A leköszönő elnök az ilyenkor szokásos módon elismerte vereségét és gratulált a győztesnek. Nagy kérdés, hogy hol is rontotta el? Elemzők bukásának okai közé sorolják a rosszul felépített és túl rövid kampányt, kihívójával szembeni alaptalanul lekezelő fölényét. Azzal azonban mindenki egyetért: ebben a gazdasági helyzetben nem volt sok manőverezési lehetősége, népszerűsége a választások idejére mélypontra süllyedt. Sarkozy búcsúbeszédében arról is szólt, hogy 35 év politizálás és 10 év kormányzati szerepvállalás után „el fog tűnni a politikából”.
Az újonnan megválasztott elnök beszédében arra szólította fel a franciákat, emelkedjenek felül az eredményeken, mindenki sírja ki magát vagy örüljön, aztán fogjanak össze, hiszen csak egy nemzet van. Nos, ami az összefogást illeti, egyelőre nehéz lesz, mivel júniusban tartják a parlamenti választásokat, így hát a kampány folytatódik. A közeli választások miatt szinte biztos, hogy Hollande gyorsan elkezdi teljesíteni választási ígéreteit, melyek közt szerepel a benzináremelések megfékezése vagy az iskoláztatási segélyek növelése.
Hollande beszélt már Angela Merkellel, egyelőre együttműködést és derűlátást hangoztatnak. Az első személyes tárgyaláson – amelyre beiktatása napján kerül sor – sok múlik majd. Az egyelőre talány, hogyan módosul majd a nagy erőfeszítések árán kidolgozott fiskális paktum, vajon sikerül-e átírnia azt Hollande-nak. Valószínűleg mindent elkövet majd, hogy egy növekedési paktum kerüljön a megszorításokra építő fiskális megállapodás mellé. Némi bizakodásra adhat okot, hogy Franciaországban – számos más európai országgal ellentétben – régóta gyakorlott politikai elit irányít, akiknek a stabilitás az érdeke, s nem kívánja válságba sodorni Európa gazdaságilag második legerősebb és második legnépesebb nemzetét, függetlenül attól, hogy mit ígért. Így talán elkerülhető Sarkozy kampány hevében elhangzott jóslata: „Mitterrand-nak két évébe telt válságba sodornia Franciaországot, Hollande-nak ez két hét alatt sikerülni fog.”
DRÁMÁBÓL DRACHMA?
Finoman szólva is akadozik a kormányalakítás Görögországban a múlt vasárnapi választásokat követően. Az országot 1974, a katonai junta óta egymást váltva irányító szocialista PASZOK, illetve a konzervatív Új Demokrácia (ND) együtt sem érte el a szavazatok egyharmadát, így a kormányképességet segítő szabály ellenére – amely automatikusan plusz 50 képviselői helyet ad a győztesnek a 300 fős parlamentben – csak 149 mandátummal rendelkeznek. Az ND megnyerte ugyan a választásokat, de a 18,9 százalékos eredményével keservesen megszerzett 108 képviselői mandátum azt jelenti, hogy a vele november óta nagykoalícióban kormányzó, a megszorítások ügynökének tartott Evan¬ge¬losz Venizelosz volt pénzügyminiszter vezette PASZOK-kal (13,2 százalék, azaz 41 hely) együtt sem tudja tető alá hozni a kormányalakításhoz szükséges többséget. A megszorítások elleni fellépésre építő, a voksok 16,2 százalékával második helyen végzett Radikális Baloldali Koalíció (SIRIZA) eredménye garantálja, hogy így vagy úgy, de a radikális baloldalnak döntő szava legyen a kormányalakítási tárgyalásokon.
Karolosz Papuliasz görög államfő már megbízta kormányalakítással a győztes pártot, elnökének három nap áll rendelkezésére a koalíció megalakítására – erre lapzártánkig nem került sor. Őt követik majd a második, illetve harmadik helyen befutó pártok, így sikertelen próbálkozásaik esetén akár már két hét múlva kiírhatják az új választásokat. Egyelőre erre van a legnagyobb esély, a kis pártok – köztük a 38 éve parlamenten kívül rekedt neonáci Arany Hajnal – programjai ugyanis annyira eltérőek, hogy közös kormány alakítása csaknem lehetetlen.
Márpedig a világ lélegzet-visszafojtva várja az új görög kormány felállítását. Egyetlen vezető európai politikus sem vette a bátorságot, hogy véleményt nyilvánítson az EU és az IMF által eltartott ország választási eredményeivel kapcsolatban. A pénzpiacok ennél jóval egyértelműbben reagáltak: az euró gyengült az ázsiai és az európai tőzsdéken, a német állampapírok árfolyama rekordmagasságokba szökött, miközben a befektetők szabadulni kezdtek a spanyol és olasz kötvényektől. Szakértői vélemények szerint egyre nagyobb a valószínűsége, hogy Görögország kilép az euró¬zónából, így annak is megnőtt a kockázata, hogy a mély adósságválsággal küzdő ország nem kapja meg a következő, júniusban esedékes hitelrészletet. A világ már többszörösen beárazta a görög csődöt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu