Kirobbant a harag

A YouTube internetes videomegosztó portálon bemutatott, 13 perces filmelőzetes robbantotta ki a muzulmán világ haragját. Múlt kedden, a szeptember 11-i terrortámadás 11. évfordulóján a líbiai Bengáziban rakétatámadás érte az amerikai konzulátust. A merényletben életét vesztette az amerikai nagykövet és három munkatársa.

Ország-világ(markos)2012. 09. 21. péntek2012. 09. 21.

Kép: Gáza, 2012. szeptember 14. Palesztin tüntetők amerikai zászlót égetnek Gázában 2012. szeptember 14-én. A tüntetők egy Mohamed prófétáról forgatott amerikai amatőr film miatt tiltakoztak, amely az iszlám vallás alapítóját gyalázza. (MTI/AP/Hatem Musza), Fotó: Hatem Musza

Kirobbant a harag
Gáza, 2012. szeptember 14. Palesztin tüntetők amerikai zászlót égetnek Gázában 2012. szeptember 14-én. A tüntetők egy Mohamed prófétáról forgatott amerikai amatőr film miatt tiltakoztak, amely az iszlám vallás alapítóját gyalázza. (MTI/AP/Hatem Musza)
Fotó: Hatem Musza

Az Egyesült Államok hírszerzési adatai alapján nem véletlenül esett egybe a közel-keleti külképviseletek elleni merénylet a New York-i World Trade Center ikertornyait megsemmisítő terrortámadás évfordulójával. „Csak elővigyázatossági okokból” Washington két rombolót vezényelt a líbiai partokhoz, valamint ötven tengerészgyalogos érkezett az ott dolgozó diplomaták védelmére. Az arab országban néhány nap leforgása alatt mintegy ötven embert tartóztattak le az üggyel kapcsolatban. „A támadók közül egyesek az al-Kaida tagjai, mások szimpatizálnak vele” – nyilatkozta Mohamed Magarif ideiglenes líbiai államfő, majd Algériát és Malit említette, ahonnan ezek a külföldi szélsőségesek érkezhettek. A támadást már jó ideje előre kitervelték, végrehajtásához az iszlámellenes amatőr film miatt kirobbant indulatokat használták ki.

A terrortámadással szinte egy időben Egyiptomban, Jemenben és Tunéziában is tüntettek az Egyesült Államok nagykövetségei előtt, a hét második felében pedig Európában is felütötték fejüket az erőszakos megmozdulások. Brüsszelben még „csak” egy gázpalackokkal teli autó keltett kisebb pánikot, Londonban már kétszázan tüntettek az amerikai nagykövetség előtt. A hétvégén Antwerpen egyik, jobbára közel-keleti bevándorlók lakta negyedében a több mint kétszáz fős tiltakozó tömeg „Hitetlen kutyák!” és „Együtt lázadunk fel!” jelszavakat skandálva csaptak össze a helyszínre vezényelt rendőrökkel. Koppenhágában mintegy ezren vonultak az amerikai nagykövetség előtt, tiltakozva az iszlámot becsmérlő film ellen. A szudáni német nagykövetséget ért támadással is összefügghet, hogy a német belügyminisztérium beutazási tilalmat rendelt el Terry Jones amerikai lelkész ellen. A koránégetési terveiről ismert tiszteletest egy szélsőjobboldali német szervezet akarja meghívni Berlinbe, hogy részt vegyen az amerikai film novemberi bemutatóján.

Az indulatokat csillapítandó, a világ legnépesebb muzulmán országa, Indonézia Afganisztánnal együtt kérte a YouTube internetes videomegosztó portált, hogy tiltsa le a film terjesztését. A tartalommegosztó ennek hatására Líbiában és Egyiptomban ugyan blokkolta a film 13 perces kivonatát, a Google internetbirodalomhoz tartozó portál azonban hangsúlyozta: a filmelőzetes nem megy szembe működési elveivel, ezért a tartalmat teljes egészében nem törlik a világhálóról.

Tudatos provokáció
Rendőri védelem alá helyezték Los Angelesben a Mohamed prófétát gyalázó amatőr film 55 éves producerét, akiről kiderült, hogy nem zsidó vallású izraeli-amerikai ingatlanbefektető, hanem egyiptomi származású és kopt keresztény. Bár hosszú és dicstelen pályafutása során 17 álnevet is használt, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) Nakoula Basseley Nakoula néven tartja számon a film alkotóját, akit 2010-ben banki csalások miatt 21 havi szabadságvesztésre ítéltek, ám feltételesen szabadlábra helyezték. A CNN megszólaltatott egy, a Mohamed-filmben szereplő színésznőt, Cindy Garciát, aki elmondta, hogy a szereplőgárdát és a technikai személyzetet félrevezették, mert azt mondták nekik, hogy a film címe Desert Warrior (Sivatagi harcos) lesz, és a forgatókönyvben a valójában Mohamedet megtestesítő karakter másképp szerepelt. Többen azt állították, hogy az iszlámra való utalásoktól mentes eredeti szövegüket a forgatás közben drasztikusan átírták. Az iszlám tiltja Allah és Mohamed képi ábrázolását, ezért már a film elkészítése is tudatos provokációnak számít.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek