Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Még jó ideig szolgál érdekességekkel az olimpia, hiába aludt ki egyelőre a versenyek lángja. Vegyük csak a gyűjtést, ami ugyebár „a nézők sportja” – legalábbis Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egykori elnöke szerint, akiről érdemes tudni, hogy ismert bélyeggyűjtő hírében állt.
Kép: David Beckham (left) during the ceremony to mark the arrival of the Olympic flame, at RNAS Culdrose, Cornwall.
Még egy egyszerű olimpiai belépőjegy is sokat érhet idővel – ha vagy elég régi, vagy egy ismert személyiség tulajdonában volt, vagy netán valamilyen sztori fűződik hozzá. A londoni megnyitóünnepség 60 ezer jegyére például több mint egymillió igénylés érkezett, úgyhogy azoknak máris ritkaságértékük van. Pláne a legdrágább (2012 fontos, azaz 710 ezer forintos) és a legolcsóbb (20,12 fontos, vagyis 7100 forintos) tiketteknek.
Az internetet mondhatni elárasz¬tották az olyan emléktárgyak, amelyeket a londoni nyitó- és a záróünnepségen szereplők bocsátottak áruba. Ugyanis az önkéntesek megtarthatták a jelmezeiket – amiket most sokan árulnak, általában 600 és 2000 font (215 ezer és 710 ezer forint) közötti áron. Legolcsóbbak a nővérke- és a David Bowie-kosztümök, míg egy Freddie Mercury-jelmezért vagy egy női dobosgúnyáért, persze dobbal együtt, elkérnek akár 5000 fontot (majd’ 1,8 millió forintot) is.
A legtöbbet természetesen az érmek érnek – már csak azért is, mert kevés forog belőlük a piacon, hiszen a tulajdonosok (érthető módon) és az örökösök nemigen válnak meg tőlük. Az olimpiai relikviák aukciós rekordját idén áprilisban érte el egy kisméretű ezüstkupa, amelyet 1896-ban nyert el a görög maratonfutó, Szpirosz Louis (akkoriban még ezüst járt a győztesnek). Ezért járulékokkal együtt több mint 540 ezer fontot (190 millió forintot) adott valaki a Christie’s árverésén. Jótékonysági célra ajánlotta fel többek között Otylia Jedrzejczak lengyel úszónő a 2004-es aranyérmét: több mint 82 ezer dollárnál (18 millió forint fölött) ütötték le. Egy idei árverésen pedig egymillió dollárt (225 millió forintot) adtak Vladimir Klicsko ukrán szupernehézsúlyú bokszoló 1996-ban Atlantában szerzett aranymedáljáért.
A londoni Bonhams-ház – nagyon bölcsen, az érdeklődést fokozandó – éppen az olimpiai megnyitó elé, július 25-re időzítette árverését, ahol is többek között az 1976-os innsbrucki téli olimpia egyik fáklyája 8750 fontért (3 millió fontért) kelt el. Az egész aukció legmagasabb tételének az 1920–30-as évek nagy ausztrál evezősének, Bobby Pierce-nek a kollekciója bizonyult: az olimpiai érmek mellett levelekkel, fényképekkel, plakátokkal gazdagodott a honfitárs vásárló, akinek 49 250 fontot (több mint 17 millió forintot) ért a gyűjtemény.
Egyébként a londoni játékokat szervező LOGOC már létrehozta saját árverési weboldalát. Például már lehet ajánlatot tenni arra a fáklyára, amelyet David Beckham vitt májusban, amikor a láng megérkezett Görögországból Angliába. Egyébként is kapósak az olimpiai lángot továbbító fáklyák – már eleve a vivők körében. Nagy-Britanniában és Írországban 12 875 kilométer hosszan futott a lánggal mintegy 8 ezer fáklyavivő – ők utána elővételi jogot kaptak „szállítmányukra”. Csupán 11 ember nem élt a 199 fontos (70 ezer forintos) ajánlattal, ezekre a fáklyákra július eleje óta bárkinek lehet licitálni.
Hozzáteszem: a boldog tulajdonosoknak sem tilos később értékesíteni új szerzeményüket, jó páran biztosan meg is teszik majd. Egyébként a műfajban eddig az 1952-es helsinki játékok fáklyája a csúcstartó: tavaly áprilisban 400 ezer dollárért (több mint 90 millió forintért) cserélt gazdát egy párizsi árverésen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu