300 új munkahely Makón!

Háromszáz új munkahelyet hoz Makónak a Givaudan nevű svájci ételízesítő- és illatszermulti múlt héten megnyílt új üzeme. A cég ezzel két nyugat-európai gyárát is kiváltja.

Ország-világTanács Gábor2012. 10. 15. hétfő2012. 10. 15.
300 új munkahely Makón!

Elsősorban a földrajzi elhelyezkedés és a jó infrastruktúra motiválta az átlagember számára ismeretlen Givaudan nevű svájci céget abban, hogy körülbelül 39 milliárd forint értékben Makóra telepítse sós ízesítőanyagokat gyártó kapacitásainak jelentős részét. A svájci tőzsdén jegyzett társaság igazi óriás: az élelmiszer- és a kozmetikai ipar szereplőinek szállít ízesítő- és illatanyagokat a világ kilencven országába. Makón levesporokat, fűszerkeverékeket, aromákat állítanak elő: már most is kétszáz fő dolgozik az üzemben, 2013-ban pedig háromszáz főre tervezik növelni a létszámot.

Az október 3-án tartott gyáravatón Karkas Mihály, az üzem igazgatója vezette végig a sajtót a frissen felhúzott épületen. A Makóra telepített gyártókapacitás nagyrészt automatizált: az általunk megtekintett munkaállomásokon az embernek nagyjából annyi a dolga, hogy a kétezerötszáz-féle összetevőt kiméregesse és a megfelelő arányban vegyítse össze, hogy minél zökkenőmentesebben készülhessen el az ötezerféle termék. Jellemző a méretekre, hogy egyetlen nagyobbfajta keverőegység hat tonna ízesítőt állít elő, amely végül félmillió zacskó chipset fog megízesíteni.

John Pares, a Givaudan Hungary Kft. ügyvezetője a jó földrajzi elhelyezkedést, a közeli autópályát, valamint a magyar szakembereket, a meglévő élelmiszer-ipari hátteret emelte ki arra a kérdésre, hogy miért pont Makóra települt a cég. A 2008-ban elhatározott terv csak 2010-ben kerülhetett nyilvánosságra, a Givaudan ugyanis egy svájci és egy angol üzemét váltja ki részben ezzel a lépéssel. Talán nem független a Givaudan döntése attól az 1,2 milliárd forintos támogatástól sem, amelyet a magyar állam nyújt.

Háromszáz munkahely nagyon nagy dolog ebben a térségben, kétharmadukat Svájcban és Angliában tanították be. A maradék száz ember HR-es, mérnök, laboros és pénzügyes lesz. Egyelőre csalódniuk kell viszont azoknak, akik az üzemtől a makói hagyma megmentését várták. John Pares elmondta, hogy a gyár indításakor a már meglévő beszállí¬tóikra támaszkodnak, hogy a végeredmény semmiben se különbözzön az eddig megszokottól. Ugyanakkor a későbbiekben lehetséges, hogy vásárolnak majd nyersanyagot a környéken is – a beszállítókat azonban nagyon komoly szűrésnek vetik majd alá. A helyzetet ismerő forrásunk szerint bár a svájciak tettek ilyen irányú ígéretet a magyar féllel való tárgyalások során, de azt rajtuk számon kérni nem lehet. Mivel a beszerzésük világszinten központosított, nem sok érdekük fűződik ahhoz, hogy helyben vásároljanak kisebb tételeket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek