Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha dinoszauruszok felfedezése kerül szóba, legtöbben a messzi Amerika vagy Ázsia kietlen sivatagaira gondolnak, mint lehetséges helyszínre. Pedig Erdélyben, a Sebes folyó medréből is – ha nem is egyre másra, de időnként – előkerülnek őshüllők csontjai. Január végén mutatták be az egyik ott megtalált és egy eddig ismeretlen fajhoz tartozó egyed maradványait.
Az említett pteroszaurusz (repülő gyík) csontjainak vizsgálata nem ment gyorsan: a felfedezést 2009-ben tették a kutatók, de évekbe tellett preparálni és megvizsgálni minden apró részletét a leletnek. A dinócsontváznak ez persze meg sem kottyant: nagyjából 68 millió évvel ezelőtt pusztulhatott el az őshüllő. Meglehetősen erőszakos módon vesztette életét: az egyik csontján harapásnyom látható, vélhetően egy krokodil vadászta le a repülő jószágot. Amelyet valamiért nem fogyasztott el, vagy legalábbis nem teljesen, ezért viszonylagos épségben kerülhettek elő a csontjai temérdek idő után a Sebes medréből Lámkerék (németül Langendorf) falu közelében. A falu neve az új faj nevéből is visszaköszön: az őshüllő az Eurazhdarcho langendorfensis nevet kapta – a név előtagja az az ázsiai azhdarchóhoz való hasonlóságára utal.
Megtalálója, Vremir Mátyás paleontológus szerint a lelet igen ritka, kontinensünkön ez az egyik legteljesebb, az utóbbi száz évben pedig alig néhány hasonló került elő. Ráadásul az ilyen vékony csontú fajok nagyon törékenyek, ezért elvétve maradnak meg teljességükben. A most bemutatott példány szárnyainak fesztávolsága körülbelül három méter lehetett, amihez képest az állat tíz kilónyira becsült súlya nem sok – méretei nagyjából egy, a megszokottnál kétszer nagyobbra nőtt gólyáéval vetekedhetnének.
A Sebes folyó üledéke dinoszauruszok, teknősök és kisemlősök további maradványait rejti. A paleontológus az eddig előkerült csontokon látható harapásnyomok alapján úgy véli, hogy ezekkel az állatokkal is krokodilok végeztek. Azt is valószínűsíti, hogy a folyamatos kutatás során további fajok kövületei kerülnek majd elő a folyómederből. Sokat segít, hogy a krokodilok is már csak fosszilis alakban léteznek a környéken.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu