Fuldokló sziget

Lassan fújtat a lélegeztetőgép. Óvatosan adagolja az oxigént. „Most már túléli – súg össze a beteg felett egy egész világ, majd lehangoltan hozzáteszik: de teljes életet már nem élhet, ahhoz túl nagy a sokk!” A felépülésre semmi esély. Ciprus fekszik az ágyon, politikusok, pénzemberek rázzák a fejüket részvéttel, de megkönnyebbülve! Talán már nem fertőz, csak lassú, szenvedéssel járó csődben van.

Ország-világHorváth Dorka2013. 03. 29. péntek2013. 03. 29.

Kép: A Cyprus Bank branch employee (L) hangs an announcement on the closed doors of the bank informing the public that Cypriot banks will remain closed for the coming days, in Athens on March 21, 2013. Cypriot leaders are to decide on a newly drawn up plan aimed at securing a bailout for the near-bankrupt eurozone member, after parliament rejected a controversial tax on savings. AFP PHOTO / LOUISA GOULIAMAKI, Fotó: LOUISA GOULIAMAKI

-
A Cyprus Bank branch employee (L) hangs an announcement on the closed doors of the bank informing the public that Cypriot banks will remain closed for the coming days, in Athens on March 21, 2013. Cypriot leaders are to decide on a newly drawn up plan aimed at securing a bailout for the near-bankrupt eurozone member, after parliament rejected a controversial tax on savings. AFP PHOTO / LOUISA GOULIAMAKI
Fotó: LOUISA GOULIAMAKI

Az euróövezet pénzügyminiszterei a héten egy késő éjszakai értekezleten megmentették Ciprust. Az Euró¬pai Unió és a Nemzetközi Valutaalap 10 milliárd eurós segélycsomagot nyújt a csődben veszteglő, fizetésképtelen szigetországnak. A segély másik szükséges részét Ciprusnak kell előteremtenie a tartalékaiból. Pontosabban: a külföldi betétesek pénzéből, tartalékaiból. A Cipruson elhelyezett 100 ezer euró (30 millió Ft) feletti bankbetéteket egyszeri illetékkel sújtják. A magukat gazdagnak vélt befektetők igen mély sebet kapnak. Majd 40 százalékát elveszthetik megtakarított pénzüknek – összesen úgy ötmilliárd eurót, 1500 milliárd forintot. Valamit valamiért. Így csaknem annyi pénzük marad, mintha világéletükben hagyományos módon adóztak volna odahaza. Az élet kiegyenlíti a számlát. Ám ez nem csupán technikai kérdés. Mivé lesz a világ és a tulajdon szentsége, ha az unió kész lehetővé tenni, hogy hétköznapi emberek megtakarítását az állam kedvére dézsmálhassa?! Igazából nem kedvére, neki is fáj, de mégsem az övé volt. Morális ügy kerekedett az égető pénztelenségből.

Vége az offshore paradicsomnak. A könnyű, adótól alig terhelt tőkére, az orosz milliárdokra szakosodott ciprusi bankszektor tulajdonképpen lehúzhatja a rolót. A ciprusi fényűzés mára csak délibáb. Az orosz Dubai nem fénylik többé, második otthonukat ideje hazaköltöztetni. Nincs miért maradni. A bizonytalanság felégeti a szigetet. A pénzemberek menekülnek, a turisták félnek a szigeten üdülni, hiszen azt sem tudhatják, váltják-e az ő fizetőeszközüket, ad-e pénzt az automata. A bankok zárva tartanak. Kérdés: kinyitnak-e egyáltalán ezen a hé¬ten? A ciprusi gazdaság soha nem látott visszaeséssel számolhat. A vál¬¬lalkozások elvándorolnak, a pénz kifut az országból, a maradék cég felvevő piac híján csődbe jut, nem lesz pénz, amit elkölthetnek az emberek. Vannak, akik maradnak. De mi vár rájuk? A munkakeresés végtelen hosszú napjai, hónapjai, évei. Egy év alatt így is 4 százalékot nőtt a munkanélküliség: 15 százaléka a lakosoknak nem jut munkához a szigeten. Ciprus nemzeti összterméke pedig 2017-ig majd’ húsz százalékkal fog visszaesni. Elborzasztó jö-vőkép, kilátástalan élethelyzet.

A megállapodás szerint Ciprus második legnagyobb bankját, a Laikit lényegében felszámolták. Pont a ciprusi ékkövet, egy korszak nagy tehetségét zárják be először, ami a szigetország első részvénytársaságaként alakult. 1987-ben a Laikinek volt az első bankautomatája a szigeten. Most összeolvasztják az eddigi versenytárssal. Szomorú hírek. És még nincs vége. Senki sem tudja, hol fedezhetnek még fel Ciprus testén újabb és újabb betegségeket.

„Bízom abban, hogy a program működni fog, de legyünk őszinték. Pillanatnyilag nem tudjuk megmondani, milyen lesz a hatása” – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

A forint bizonytalanul bukdácsol a pénzpiacon – magyar befektetők, honfitársaink úgy 300 milliárd forintjuk mintegy felét veszthetik el a ciprusi csődön. Ma beláthatatlan, mit jelent ez a magyar gazdaság számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek