Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Méltatlankodó gazdák gyülekeztek virágvasárnap Bábonymegyer határában. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet eljárását kifogásolják: a hivatal a döntéseivel késlekedik, majd annak adja ki a területet művelésre, akinek már egyébként is van. A gazdák jelképesen földet foglaltak, és bemutatták, mit jelent számukra a földalap eljárása.
Kép: Bábonymegyer Somogy megye gazda demonstráció kisgazda kisbirtokos földfoglalás földosztás kisemmizett gazdálkodók közbirtokosságba adás Fotó: Habik Csaba 2013 03 24 Gál Ferenc gazdálkodó istálló tehén szarvasmarha borjú boci , Fotó: Habik Csaba
A zimankós márciusi télben két kisfiú hajladozik egy harmadik előtt. Földért kuncsorognak, ám hiába, nem kaphatnak, más döntés született, nekik pusztulniuk kell.
– Tisztára, mint a földalap! – hallom egy mellettem álló férfi megjegyzését. – Szeretnénk földet, de hiába. Nem adnak.
A jelenetnek a Somogy megyei Bábonymegyer mellett vagyok tanúja, a faluba vezető út mentén. Lehetünk vagy kéttucatnyian – gazdák, újságírók, a Gazdatanácsok Szövetségének vezetői, országgyűlési képviselők.
A gyerekek előadása hamar véget ér, most a felnőttek következnek. Két gazda az út menti hatalmas, domboldalba futó tábla széléhez lép, két előre megásott lyukhoz. Mindkettő mellett egy-egy akasztófa. Ezt állítják most fel, s hurkolnak az egyikre bábut. Tábla is előkerül, amit az akasztófára szögelnek. Rajta a felirat: „Ezt tette velem a kormány, NFA, MVH.” A két utóbbi szó a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetre, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalra vonatkozik. Másik akasztófa bábu nélkül marad, viszont tábla ide is kerül: „Melyik gazda, falu lesz a következő?” Egy harmadik táblát pedig a földbe vernek: „Bábonymegyeri Gazdatanács által közbirtokosságba vett terület. Helyrajzi szám: 0180. 69,9 hektár. 2013. március 24.”
– Mi csak végrehajtottuk a nemzeti földalap ítéletét – magyarázza Horváth János gazda, amikor a jelenet értelmezésére kérem. – Az a bábu akárki lehetne, aki egyre csak vár a hivatal határozatára.
– Az állataink meg közben éhen döglenek – teszi hozzá a mellette álló Gál Ferenc.
– Ezek szerint hiába igényeltek földet – vonom le a következtetést.
– Tavaly ősz óta várunk arra, hogy döntsenek a földbérleti igényünkről. Mindig csak azt a választ kapjuk, hogy türelem. Most meg ősz végéig kiadták megbízási szerződéssel.
– Ezer hektárt Ágh János helyi önkormányzati képviselőnek, feleségének, gyerekeinek és a lajoskomáromi tejfeldolgozó üzemnek – teszi hozzá Boór Ferenc, a Gazdatanácsok Szövetségének titkára. – Nekik mindent, a többieknek meg semmit.
– Hasonló történetet játszottak el nálunk is – hallgat a beszélgetésünkbe a Nagyatádról harmadmagával érkező Kiskó Nándor. – Tavaly ilyenkor adtuk be a bérleti igénylésünket, aztán még mindig nem tudunk rámenni a földre.
Az igényelt terület egy részét a férfi tudomása szerint a már amúgy is hatezer hektáron gazdálkodó vállalkozó kapta hasznosításra. Van olyan terület is, amelyről a gazda számára kedvezően döntöttek, csak az aláírás hiányzik a szerződés alól. De anélkül miképpen művelje a gazda?
– Augusztus 30-ig kellett volna döntenie a hivatalnak – méltatlankodik az ugyancsak nagyatádi Melegh Zsolt. – Legalább a kauciót adnák vissza, mert az is hiányzik ám a gazdálkodáshoz!
Érkeztek gazdák Kajászóról, Alcsútdobozról is, valamennyien hasonló sérelmeiket panaszolják. Ők hoppon maradtak, más meg ezernél több hektáron gazdálkodhat. De mi most csak maradjunk Bábonymegyeren. A két gazda afféle kétszemélyes szövetkezetet alkotva együtt dolgozik. Horváth János őstermelő – főállásban mentőzik – háromgyerekes apaként úgy gondolta, most érkezett el számára a nagy lehetőség, és gazdálkodásra adja a fejét. Társa, Gál Ferenc ezt már egy jó évtizede megtette. Először sertéseket tartott, majd amikor azoknak leáldozott, húsmarhára váltott.
– Éppen ma reggel született az egyik kisborjú – tartunk a jelképes földfoglalást követően a gazda birtokára. Kapuja frissen festve, de még átüt rajta a felirat: „Ha pofázol, megdöglesz!”
– Egyik reggel találtam rajta – követi Gál Ferenc a tekintetemet.
A karámot nem könnyű megközelíteni, bármerre lépek, saras lesz a bakancsom. Szívesen rendbe tenné az udvarát a gazda, ám egyelőre a túléléséért küzd. Azért, hogy a tavalyi aszályos évet követően is tudjon mit tenni a húsz jószág elé. Korábban nyolc hektáron legeltetett – arról azonban le kellett vonulnia, mert állami területről van szó. Nem baj, gondolta, és a barátjával együtt beadta az igényét összesen mintegy kétszáz hektárra. Ha azt megkapnák, mindketten tudnák szaporítani a jószágokat annyira, amiből már tisztességesen meg tudnának élni.
– A döntésnek január 5-ig kellett volna megszületnie. Telefonálgattam, ám Fekete Tibor, az NFA kaposvári irodájának a vezetője mindig csak azt válaszolta, majd jövő héten. Március elején megtudtam, döntés híján megbízási szerződéssel a nagygazda kapta meg.
A megbízás október végéig szól, ha előbb nem születik meg a határozat arról, ki vagy kik bérelhetik az állami földeket. Gál Ferencnek most összesen három hektárja van.
– Fel kell számolnom a gazdaságot, ha nem születik hamar döntés – simogatja a néhány órával korábban született borjú fejét a gazda.
S hogy mit szól ehhez a kedvezményezett, Ágh János? Őt másnap értem el, telefonon.
– Na, akkor írja: 3000 birka, 160 kecske, 100 szürke marha, 30 ló. Ennyi állatom van. És ezt még szaporítani is akarom, hogy még több legyen. Beláthatja, hogy ennyi állatnak szüksége van arra a nyolcszáz hektárra, de talán még többre is, amit én, a feleségem, a lányom és a fiam együttesen kaptunk hasznosításra.
– És azt ön igazságosnak tartja, hogy ekkora területen gazdálkodik, miközben más föld híján a néhány jószágát sem tudja legeltetni?
– Erről a nemzeti földalapot kell megkérdeznie.
Hívom a kaposvári hivatalvezetőt, ám ő nem nyilatkozhat. Kérdéseimet tehát a fővárosi központban Czine Tamás sajtóreferensnek címzem. Azt szeretném megtudni, mi az oka annak, hogy még nem született döntés a bábonymegyeri földigénylés ügyében. Tudomásom szerint a határidő már az év legelején lejárt. Másrészt: mi az oka annak, hogy egyetlen család és egyetlen cég kapta meg a földet, ha csak átmenetileg is? Miért nem kapott belőle legalább a meglévő állatainak megfelelő nagyságút a többi gazda? Nem beszélve arról, hogy a föld nélkül maradt gazdák is szeretnének több állatot tartani, amihez területre volna szükségük.
A válasz példás gyorsasággal érkezett meg. Eszerint a földfoglalás miatt „a szükséges jogi lépéseket a föld használója és az NFA is megtette”. Egyébként pedig „a földalap célja, hogy terület ne maradjon parlagon, ezért a nyilvános pályázati eljárás végéig jó gazda módjára ezeket a földeket ideiglenesen művelésbe adja. Ennek köszönhetően az NFA teljesíteni tudja a hasznosítási kötelezettségét, valamint a Magyar Állam sem esik el a földrészletek hasznosítása után járó bevételektől.”
S hogy a hasznosítást miért arra bízta az NFA, akinek már úgyis bőven van? Akinek pedig alig, az miért nem kapott semmit? Erre nincs válasz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu