Betegítő rémhírek

Hajdan a megátkozás, ma inkább a sajtóból áradó rossz hírek hatnak „varázserővel”. A szóbeszéd is megbetegíthet, sőt egyesek már attól rosszul lesznek, ha a gyógyszerek mellékhatásairól olvasnak. A placebo „gonosz” párja a nocebo…

Ország-világPalágyi Edit2013. 07. 02. kedd2013. 07. 02.

Kép: albertírsa mikebuda áram villany démász szolgáltató számla ügy pálinkás tamás 2010 03 20 Fotó: Kállai Márton

Betegítő rémhírek
albertírsa mikebuda áram villany démász szolgáltató számla ügy pálinkás tamás 2010 03 20 Fotó: Kállai Márton

Viszonylag sokat hallunk a placebo hatásról, hiszen közismert: egyes hatóanyag nélküli pirulák már azzal is képesek elmulasztani például a fájdalmat, hogy a páciens hisz bennük. Két tabletta ezekből is jobban mérsékli a tüneteket, mintha csak egyet vesz be a beteg. Sőt, az se mindegy, milyen színű: a piros tabletta hatékonyabb, mint a fehér, míg a depresszióban szenvedőkön az élénk színű „bogyók” segítenek inkább. Bár a placebo szerekben valójában csak ártalmatlan anyagok vannak, mégis képesek rá, hogy kellemetlen mellékhatásokat váltsanak ki – eredetileg ezt a jelenséget nevezték el a kutatók nocebonak. A szó jelentése azt üzeni: „ártani fogok”.

Hogy szavakkal, sőt szemmel is lehet verni, azt már őseink is tudták, a megátkozás ereje éppen ebben lakozott. Az sem volt ritka, hogy az illető tényleg ágynak esett, esetleg meghalt, miután beteljesedett az átok. Ezt ma azzal magyarázzák, hogy az átélt stressz felboríthatja az immunrendszer működését, s a rettegés, szorongás, általában a negatív gondolkodás pedig megbetegítheti a testet. Megesik, hogy önmagában a gyógyíthatatlan kór megállapítása is rontja a páciens állapotát, illetve a kemoterápia kínzó mellékhatásait már a fehér köpenyesek látványára átéli a beteg.

Napjainkban gyakran a sajtó játssza el a mumus szerepét. Az olvasóra, tévénézőre, rádióhallgatóra zúduló hírek, a környezetszennyezésről, titokzatos betegségekről, járványokról szóló tudósítások ugyanis valóban előhívhatnak kellemetlen tüneteket – figyelmeztetnek a kutatók. Megfigyelték, hogy a jelentős környezeti katasztrófák hírére sokan keresik fel az orvosi rendelőket még akkor is, ha arra a tájékra nem is jutott az ártalmakból. A mainzi Gutenberg Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a káros anyagokról szóló híradások az arra érzékenyeknél olyan tüneteket válthatnak ki, melyekre nem leltek ésszerű magyarázatot. A német tudósok az elektromágneses hiperérzékenységet vizsgálták: akik ebben szenvednek, azok az elektromágneses hullámokat kibocsátó eszközök (például mobiltelefon, wifi) közelében rossz közérzetről, fejfájásról számoltak be.

Mint kiderült, nem szimuláltak, valóban aktiválódott agyuk fájdalomközpontja. Érdekes módon a viszketés, a hányinger és más tünetek akkor is megjelentek, ha a túlérzékeny személyeknek csak azt mondták, hogy a közelükben – például magas feszültségű vezeték, mobilátjátszó miatt – ilyen sugárzás észlelhető. Már pusztán a veszély hírétől kellemetlenül érezték magukat, miközben valójában tiszta volt a levegő…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek