Diszkrimináció vagy válság van a Detki Keksznél?

Kétszer is tüntettek a helyi romák a halmajugrai kekszgyár előtt a napokban. Tiltakoztak, mert szerintük a cigány származásúak nem kapnak ott munkát – tovább sem jutnak a portánál. A Detki Keksz Kft. ügyvezetője cáfol, mondván: a válság miatt nincs felvétel.

Ország-világPalágyi Edit2013. 08. 04. vasárnap2013. 08. 04.

Kép: Halmajugra tüntetéssorozat a detki kekszgyár ellen diszkrimináció rasszizmus cigány roma munka dolgozás 2013 07 27 Fotó: Kállai Márton

Diszkrimináció vagy válság van a Detki Keksznél?
Halmajugra tüntetéssorozat a detki kekszgyár ellen diszkrimináció rasszizmus cigány roma munka dolgozás 2013 07 27 Fotó: Kállai Márton

Nem esznek a vevőik a cigányok kezéből, ezért nem alkalmaznak romákat a hal¬majugrai kekszgyárban – ezt állították a kirekesztés ellen demonstrálók, többtucatnyian. Vajon mi igaz e vádakból? – ennek jártunk utána a Heves megyei faluban.
– Engem sem vettek fel. Nem nézek ki cigánynak, de a családnevemből biztosan kitalálták. Akit Lakatosnak, Oláhnak vagy Váradinak hívnak, azt be se hívják meghallgatásra – mondja egy 40 éves roma asszony. Amália 5 éve munkanélküli, és egy meghirdetett csomagolói állásra jelentkezett korábban. Kitöltötte a tesztet, de nem kapta meg az állást.

– A feleségem 8 életrajzot írt, eredménytelenül. Az üzemben dolgozók azt mesélik, az ilyen kérelmeket dobják a kukába – kontráz egy férfi.

A tüntetések szervezőjét, Schmied Magdolnát, a Roma Nővédelmi Szervezet helyi tagozatának elnökét az otthonában, egy hajdani istállóból kialakított házban leljük meg. Jó húsz éve menekült át Erdélyből, de csak nemrég kapta meg az állampolgárságot. Egy ideig kórházi takarítónőként, később egy üdülőben konyhalányként dolgozott. Az utóbbi években ő az a faluban, aki beszerzi és tanulmányozza a kisebbséget érintő rendeleteket.

– Azt hallottuk, hogy a közeli Verpelét tésztagyára több romát alkalmaz, mivel uniós forrásból pénzt kaptak a felzárkóztatásukra. Cigányok vagyunk, de nem analfabéták. Kinn a tábla, hogy a Detki Keksz több tucat dolgozóra nyert uniós támogatást – akkor azt fordítsák ránk. Miért nem vesznek fel helyi romákat, mikor 50-100 kilométerről hozzák mikrobuszokkal a munkásokat? Mi nem koldulni akarunk és a segélyekért hangoskodni, hanem dolgozni – sorolja panaszaikat Schmied Magdolna. Úgy tudja, mielőtt egy jelentkező belépne a gyárba, a portás már jelenti telefonon, hogy milyen a bőre. Ha barna, be sem eresztik.

– Azért vonultunk fel, mert követeljük, hogy a férjeinknek, fiainknak biztosítsanak munkahelyet, hogy visszanyerjék a régi tekintélyüket. Milyen dolog az, hogy a gyerek azzal utasítja helyre az apját, hogy „ne osztogass tanácsokat, mikor te is a mi családi pótlékunkból élsz”? – magyarázza Magdolna.

– Soha nem tettem olyan megjegyzést, hogy „cigány kéz nem érintheti a termékeinket”. Nem kérdeztem meg senkit, hogy cigány vagy nem cigány. A 137 dolgozónk közt tíz helybeli akad. A származás nem kérdés, akad itt román és ukrán, sőt magát romának valló munkás is. A szakképzettség és a gyakorlat dönt, ki kap állást. Munkahelyteremtésre nem pályáztunk, a támogatás a fejlesztést és a dolgozók megtartását szolgálta – nyilatkozta lapunknak Pavlova Olga. A Detki Keksz Kft. orosz származású ügyvezetője szerint hitelrontó rágalomhadjárat indult ellenük, ezért perrel vesznek elégtételt.

Halmajugrán többször nyúlt a demonstráció fegyveréhez az immár többségben levő roma lakosság. Néhány éve petíciót fogalmaztak a roma nővédők, mert aggódtak a tanoda fennmaradása miatt. Máskor azt kívánták elérni, hogy az önkormányzat mondjon fel egy őrző-védő szolgálatnak. Korábban a rasszistának tartott iskola-igazgatónő leváltását követelték. Most azt ígérik: újabb tiltakozások várhatók, ahova elhívják a médiát is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek