Amerikai támadás?

Egyre inkább az egymást őrült és veszélyes tettek elkövetésébe hajszoló, hergelő, heccelő és gúnyoló kamasz ifjak viselkedéséhez kezd hasonlatossá válni az a mód, ahogy a világ urai virtuális hadrendbe vágták magukat Barack Obama amerikai elnök – egyben az Egyesült Államok katonai erőinek főparancsnoka – múlt szombati, a szíriai vegyifegyver-támadással kapcsolatos döntése kapcsán.

Ország-világ(markos)2013. 09. 06. péntek2013. 09. 06.

Kép: 110201-N-6003P-225 ATLANTIC OCEAN (Feb. 1, 2011) An aircraft director guides an F/A-18C Hornet onto a catapult aboard the aircraft carrier USS Harry S. Truman (CVN 75). Harry S. Truman is supporting fleet replacement squadron carrier qualifications. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Kilho Park/Released) , Fotó: MC2 Kilho Park

Amerikai támadás?
110201-N-6003P-225 ATLANTIC OCEAN (Feb. 1, 2011) An aircraft director guides an F/A-18C Hornet onto a catapult aboard the aircraft carrier USS Harry S. Truman (CVN 75). Harry S. Truman is supporting fleet replacement squadron carrier qualifications. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Kilho Park/Released)
Fotó: MC2 Kilho Park

Nem ő maga, hanem a kongresszus mondja ki a végső szót egy, a világ által Amerika nyakába varrni készülő háború megindításával kapcsolatban. Mire vársz, gyáva vagy kettévágni a békát – erős, óvó kéz híján, a kevés józan hangtól eltekintve nagyjából ezen a szinten zajlik a kommunikáció nemcsak az amerikai törvényhozás republikánus és konzervatív képviselői, de a NATO-szövetségesek és a térség országainak vezető politikusai közt is. A repülőgép-anyahajók és rombolók dübörgése a Földközi-tenger keleti partvidékén könnyen elnyomhatja Ferenc pápa és néhány muzulmán vallási vezető háborúellenes felhívásának hangjait.

A világ egyik fele megtorlást vár, mondván, példát kell statuálni, nem maradhat – ahogy François Hollande francia elnök fogalmazott: „kemény és arányos” – válasz nélkül a tömegpusztító fegyverek használata. Törökországnak vagy Izraelnek sok szempontból jól jönne a rendteremtés, a zűrös szomszéd megregulázása, Szíria szövetségesei – például Irán – már csak a nyugati civilizáció ellen vívott sziszifuszi harc miatt is szívesen vágnak oda Amerikának. Ami Washingtont illeti, érthető a vonakodás: a damaszkuszi háború – még akkor is, ha Obama szándékai szerint korlátozott, és amerikai katona nem tenné szír földre a lábát – havi egymilliárd dollárjába (225 milliárd Ft) kerülne az ország költségvetésének. Ráadásul hivatalosan nem kapta meg a nemzetközi felhatalmazást az Aszad-rezsim elleni küzdelemhez, az ENSZ Biztonsága Tanácsa Kína és Oroszország kezdetektől következetes vétójával a háborút nem támogathatja. Putyin orosz elnök a minap – Obama háborús készülődése láttán – már a Fehér Ház lakójának Nobel-békedíján élcelődött. A NATO támogatása sem egyértelmű. Egyedül a volt szíriai gyarmattartó Franciaország közölte, katonáival is hajlandó részt venni a háborúban. David Cameron brit miniszterelnök csak a Twitteren közzétett üzenetében állt ki Obama mellett, miután az angol parlament letörte az amúgy is kétséges brit harci kedvet. Angela Merkel német kancellár nem kockáztatja a választási győzelmét külpolitikai bonyodalmakkal, az olaszok meg el vannak foglalva azzal a több ezer, Lampedusába érkező szír menekülttel, akik épp a háborús készülődés láttán egyre nagyobb számban hagyják el szülőföldjüket.

Az amerikai kongresszus várhatóan szeptember 9-én hozza meg döntését. Az, hogy valóban bevetettek-e vegyi fegyvert, már nem kérdéses, a szarint kimutatták. Ám az továbbra is vitatott, melyik oldal nevéhez köthető annak a néhány száz, John Kerry amerikai külügyminiszter szerint több mint 1400 embernek a halála, akiket ezzel a méreggel gyilkoltak meg. Az ENSZ erre a területre szakosodott ellenőrei már elhagyták Damaszkuszt, a vizsgálatok eredményeire viszont még néhány hetet várni kell. Egyelőre csak francia és német hírszerzés rendelkezik olyan biztosnak kikiáltott információkkal, hogy a gyilkos ideggázt Bassár el-Aszad hadserege vetette be. E hét utolsó felében, lapunk megjelenésével egy időben tartják a húsz legfejlettebb ipari állam vezetőinek csúcstalálkozóját, a G20-at Moszkvában. Nem mondunk meglepőt azzal, hogy ebben a helyzetben nem az eurózóna válsága vagy a kínai gazdaság lassulása ígérkezik az összejövetel legizgalmasabb és egyben legkockázatosabb témájának. A vendéglátó Putyin elnököt amúgy egyéb okok miatt is udvariatlanul kerülő Oba¬¬mᬬtól további izgalmas bejelentésekre számíthat a világ.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek