Ferenc József a sarkvidéken

Aki szereti a térképeket böngészgetni, talán különösnek találja, hogy Oroszország egy darabját Ferenc József-földnek hívják. Hogyan kerül a csizma az asztalra, mit keres az osztrák–magyar császár és király Észak-Oroszországban? Ez természetesen nem a véletlen műve, nem is egy birodalom hódolata a másik uralkodója iránt. Íme, a magyarázat: száznegyven évvel ezelőtt, 1873. augusztus 30-án érte el Eurázsia legészakibb – az Északi-sarkhoz legközelebb eső – földjét a Monarchia magyar résztvevővel is rendelkező expedíciója, s a területet az uralkodóról Ferenc József-földnek keresztelték el.

Ország-világ2013. 09. 18. szerda2013. 09. 18.

Kép: Image: 0152142369, License: Rights managed, Feb. 19, 2010 - Russia - Franz Josef Land (also Franz Joseph Land or Francis Joseph's Land)...Franz Josef Land is an archipelago located in the far north of Russia. It is found in the Arctic Ocean north of Novaya Zemlya and east of Svalbard, and is administered by Arkhangelsk Oblast of Russia...Pictured: 'Nagursdkaya' Russian Arctic military borderguard base in Franz Joseph Land. Alexandra Island, one of 191 ice-covered islands of Franz Joseph Land., Place: Russia, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Zuma Press - Archives, Fotó: Profimedia-Red Dot

Russian Arctic military borderguard base in Franz Joseph Land
Image: 0152142369, License: Rights managed, Feb. 19, 2010 - Russia - Franz Josef Land (also Franz Joseph Land or Francis Joseph's Land)...Franz Josef Land is an archipelago located in the far north of Russia. It is found in the Arctic Ocean north of Novaya Zemlya and east of Svalbard, and is administered by Arkhangelsk Oblast of Russia...Pictured: 'Nagursdkaya' Russian Arctic military borderguard base in Franz Joseph Land. Alexandra Island, one of 191 ice-covered islands of Franz Joseph Land., Place: Russia, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Zuma Press - Archives
Fotó: Profimedia-Red Dot

Kevésbé ismertek viszont a kalandos út regénybe illő részletei. Az 1870-es évektől a gyarmatosításból nagyrészt kimaradt, de nagyhatalmi ambíciókat dédelgető Monarchia is igyekezett részt venni a Föld még feltérképezetlen területeinek kutatásában. A sarkvidékre vezetett expedíciók nem pusztán az Északi-sark elérésének dicsőségét tűzték maguk elé, de gazdasági haszonban is reménykedtek: a fő cél a legendás északnyugati (Kanada partjai mellett elvezető), illetve az északkeleti (az Északi-tengert a Csendes-óceánnal Oroszország fölött összekötő) átjáró megtalálása lett volna.

Az útra épített – többek közt Zichy Ödön gróf bőkezű adományából finanszírozott –, a sarkvidéki viszonyokra felkészített gőzös, az Admiral Tegetthoff 1872 júniusában érte el az Északi-tengert. A Jeges-tengeren azonban Karl Weyprecht kapitány és 24 fős legénységének sorsa hamar rosszra fordult. Ahelyett, hogy egy meleg tengeráramlatot meglovagolva a Bering-szoros felé haladt volna, a hajó hamarosan a jég fogságába került. A Tegetthoff hosszú hónapokig tehetetlenül sodródott észak felé.

Csaknem egyévi fagyoskodás és éhezés után a csapat már kezdte feladni a megmenekülés reményét, amikor 140 évvel ezelőtt, augusztus 30-án földet pillantottak meg a láthatáron. A legénység minden mindegy alapon úgy döntött, hogy sorsára hagyja a gőzöst, és mentőcsónakokkal igyekszik biztonságba jutni. Az orosz partok felé evezve szerencsére felszedte őket egy bálnavadászhajó, így végül az indulás után bő két évvel, 1874 szeptemberében értek vissza Bécsbe, ahol hősként ünnepelték a felfedezőket. Hogy a kalandok során csupán egyvalaki vesztette el az életét, az leginkább az expedíció egyetlen magyar tagjának, Kepes Gyula hajóorvosnak köszönhető.

A Monarchia soha nem nyilvánította felségterületének az értéktelennek és szinte elérhetetlennek tartott, csaknem állandóan jéggel borított 191 szigetet, melyeket 1926-ban a Szovjetunió vett birtokba. Ma is Oroszországhoz tartoznak, s itt működik a világ legészakabbi meteorológiai állomása.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek