Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miként lehet, hogy egy elnök nem színész is egyben? – tette föl a kérdést őszinte csodálkozással Ronald Reagan, ki a szakmát valóban a filmvásznon kezdte. Barack Obama elnöknek is égető szüksége van most a Reagan-féle képességekre, mert egyre nehezebb eljátszani a világnak, hogy ura a helyzetnek, ő irányítja az eseményeket. Szorul a hurok, nincs már sok hátra, hogy az USA hivatalosan is csődbe menjen.
Kép: The dome of the U.S. Capitol is seen though American Flags in Washington October 1, 2013. Up to one million federal workers were thrown temporarily out of work on Tuesday as the U.S. government partially shut down for the first time in 17 years in a standoff between President Barack Obama and congressional Republicans over healthcare reforms. REUTERS/Kevin Lamarque (UNITED STATES - Tags: POLITICS BUSINESS) - RTR3FHHR, Fotó: � Kevin Lamarque / Reuters
Olyan viszont nem létezik, egyszerűen nincs, hogy a világ legerősebb hatalma belpolitikai békétlenség okán gazdaságilag a tönk szélére kerüljön és magával rántsa a teljes világgazdaságot. Ráncolják a szemüket és értetlenül néznek a Capitoliumra a történelem nagy elnökeinek sziklába vájt óriásszobrai – legalábbis az Economist címlapján –, mert nem értik, mi történik. Úgy, ahogy mi sem.
Az elmúlt évek költségvetési vitái az Egyesült Államokban szinte minden esetben ugyanazt a forgatókönyvet követték. A kormány és az ellenzék közötti tárgyalások ünnepélyes fehér házi látogatásokkal kezdődtek, amelynek keretei között mindkét fél felvázolta terveit, majd kölcsönösen ajánlatokat tettek a helyzet stabilizálására. Az elképzelések egyre közeledtek egymáshoz, majd telefonon egyeztettek tovább, és végül az utolsó pillanatban egymás kezébe csaptak, hogy elkerüljék a valódi válságot. Megtakarítottak néhány 10 milliárd dollárt, és az igazi döntéseket áttolták egy következő meccsre. Mondjuk, a mostanira. Ami könnyen lehet, hogy a végső összecsapás lesz.
Amolyan hagyományos pávatánc ez, ám a felek olyan messzire keveredtek egymástól, hogy valós félelem, nem lesz megegyezés, és akkor nem marad más, mint a csőd. Ha ez történik, október 16-án 180 fokos fordulatot vesz a világ, és attól az új „black day”-től (fekete naptól) valósággá válik az amerikai rémálom. Első lépésként az amerikai államkötvények visszafizetését függesztik fel. Az Egyesült Államoknak a legnagyobb az államadóssága a Földön. A fél világ különböző módokon finanszírozza a gigantikus költségvetést, szorgosan dörzsölve a kezét a kamatok és a biztos befektetés reményében. Ám ha csődöt jelentenek, záróra lesz, befagynak a kasszák, nem kap senki egy centet sem. Fél óra alatt összeomlik öt földrész kötvény¬piaca, fizetésképtelenné válnak a bankok, káoszba süllyed a világgazdaság.
A tény az, hogy nem támogatja az amerikai államadósság-plafon megemelését a washingtoni képviselőház republikánus elnöke, amíg Barack Obama az ügyben nem hajlandó komoly párbeszédre. Virágnyelven ez azt jelenti: vonja vissza az egészségügyi törvénycsomagot, ami a demokraták eddigi legnagyobb politikai eredménye. Obama bezárkózott, hallani sem akar erről… A képviselőház elnöke szerint ma nincs meg a megfelelő számú szavazat ahhoz, hogy feltételek nélkül el lehessen fogadtatni a törvénytervezetet az adósságplafon megemeléséről. Ez lenne az egyetlen mód, hogy megússzák ezt az ügyet. Rohanunk a káoszba arcvesztés nélkül, ami egyenlő a politikai öngyilkossággal, ma már sem a republikánusok, sem a demokraták nem oldhatják meg a helyzetet. Marad hát az olcsó taktikázás, ami felértékeli a fentebb hangoztatott színészi képességeket. Mi lenne például, ha a republikánusok körömszakadtáig ragaszkodnának az álláspontjukhoz, egy tucatnyi képviselőjük mégis dezertálna és átszavazna? Valószínűleg ők lennének a földkerekség legdrágább voksolói…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu