Veszélyesen felpörgetve

„A szívem majd kiugrik a helyéből, a pulzusom percenként 120. Nyugtalan vagyok, legszívesebben kiszaladnék a világból, holott nem a futópályán kocogok, hanem otthon ücsörgök a fotelban” – így számolt be állapotáról egy pajzsmirigy-túlműködésben szenvedő beteg. Ugyancsak gyakori az álmatlanság, a nyirkos tenyér, a kézremegés, miközben az anyagcsere indokolatlanul felpörög. A stressz, a hajszoltság növeli e kór rizikóját, de árthat a fagyos idő is.

Ország-világPalágyi Edit2014. 01. 16. csütörtök2014. 01. 16.
Veszélyesen felpörgetve

– A pajzsmirigy parányi szerv, mégis az egész szervezetre hat. A betegeknek télen különösen kell vigyázniuk, ugyanis a hidegben a tüneteik fokozódhatnak. Előfordulhat, hogy változtatni kell gyógyszereik dózisán – figyelmeztet dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont orvosa. A kutatások megerősítették, hogy az időjárás hat e belső elválasztású mirigy működésére. Télen a szervezetnek nemcsak több energiára, de pajzsmirigyhormonra is szüksége van, ezért a túlműködésben szenvedők állapota változhat. Az alulműködés miatt kezelteknél pedig előfordulhat, hogy ki kell igazítani a gyógyszer adagolását. Évszakváltáskor érdemes ellenőriztetni a hormonértékeket, ami egyszerű vérvizsgálattal megtehető, esetenként az ultrahangos kontroll is indokolt lehet.

– A páciensek olykor szemproblémával, látási zavarral fordulnak orvoshoz, s csak akkor derül ki a valódi bajuk – figyelmeztet dr. Balázs Csaba, az Endokrinközpont professzora. – Ugyanis például a szemszárazságot nem csak civilizációs ártalom, hanem a pajzsmirigy rendellenes működése is okozhatja. A kidülledt szem, a homályos vagy a kettős látás pedig a Basedow-kór, azaz a pajzsmirigy túlműködését kiváltó, főként nőket érintő autoimmun betegség jele lehet.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek