Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Disznót vágni egyszerű, de azzal már gond lehet, hogyan tovább. Mert húst felfüstölni például bizalmi kérdés – és élelmiszer-biztonsági is. Az Európai Unió szigorítana a füstölésen.
Kép: feked stifolderhagyományok kolbász disznóvágás tolna megye éléskamra füstölő élelmiszer hús 2011 12 12 Fotó: Kállai Márton
Füstölőt már alig találni a házak mögött, falun is. Persze disznót is kevesebbet vágnak, mint régen. Aki mégis kolbászt tölt, elérkezik a kérdéshez: ki fogja azt felfüstölni? A bérfüstölés húsipari munka, az egyik legnagyobb precizitást, odafigyelést igénylő feladat, hiszen egy család esetén több tízkilónyi, drága élelmiszer sorsa, eltarthatósága, íze, zamata függ tőle. A hazai szabályozás meglehetősen laza a bérfüstölőket illetően. Otthon, kicsiben bárki füstölhet magának. Kistermelőként azonban a járásban illetékes állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságtól kell regisztrációs számot kérni a nyilvántartáshoz. Akinek nincs ilyen, annál ne füstöltessünk.
Az Európai Unió azonban nekimegy most a füstölt áruknak, új előírást fogalmaz meg a füstölt termékekre vonatkoztatva. A füst ugyanis nemcsak tartósít, hanem mérgezhet is, akár rákot is okozhat. Főként az úgynevezett aromás – szénatomgyűrűk¬ből álló – vegyületekre, azon belül is a benzo¬piréntartalomra koncentrálnak: 2 ezredgrammnál több nem lehet egy kiló termékben (eddig 5 volt a limit.) Mi, magyarok jól állunk: 1999 óta húsokban csak 1 milligramm, halakban 2; vagyis aki eddig betartotta a hazai előírásokat, annak ősztől sem kell változtatnia alkalmazott füstölési technikáján. De felmerül a kérdés, hogy a házi és a falusi bérfüstölők tudják-e, milyen paraméterekkel dolgoznak. Vélhetően igen, mert az utóbbi évekből nincs hír arról, hogy amiatt zártak volna be bérfüstölőt, mert a hatóságok túl magas benzopirénszintet mértek – tavaly Magyarországon 185 darab mintában vizsgáltak ilyen rákkeltő anyagokat, de nem csak füstölt termékekben.
A piacokon megjelenő kistermelői kolbászok, sonkák, szalonnák egy része ugyanakkor szinte a füstölőből érkezik, s nincs más zamatuk, mint vad, éretlen füstaroma. Ezeket néhány hétig hűvös, száraz helyen kell szellőztetni, érlelni, hogy fogyasztásra alkalmas állapotba kerüljenek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu