Érdemes böngészni!

Ha spórolni akar, vagy csak nem szereti, ha hasonló termékért egyazon boltban akár 20 százalékkal többet kell fizetnie, érdemes rászoknia az árcédulák olvasgatására.

Ország-világO. Horváth György2014. 02. 25. kedd2014. 02. 25.

Kép: Kefires poharak, balra 150g, jobbra 175g 2014.02.02. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

Érdemes böngészni!
Kefires poharak, balra 150g, jobbra 175g 2014.02.02. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

A szó szoros értelmében a megtévesztésig bőséges az árukínálat a boltokban, ezért már évek óta kötelező az egységnyi tömegre, térfogatra vonatkoztatott árak feltüntetése. Már a tojásnál is ki kell írni a kilóra vetített fogyasztói árat.

Spórolni csak ésszel lehet – ez már évek óta igaz az élelmiszerüzletekben. Mert például ugyanazért az előreszeletelt, védőgázas csomagolású szalámiért akár ötödével is többet fizethetünk, mintha rúdban vásárolnánk meg. Ráadásul a szeleteltek között is megtévesztheti a vevőt, hogy az egyikben szokás szerint 100 gramm van, a másikban pedig csak 90, netán 80. Az egységáruk akár azonos is lehet, de az egyikben 10-20 százalékkal kevesebb a készítmény. Nagyjából húsz éve még csak kétdecis kefirek, joghurtok sorakoztak a polcokon.

Aztán megjelentek a félliteresek, majd az egyre kisebb flakonok: előbb csak 1,75, majd 1,5,aztán 1,25, sőt már 1,2  deciliternél tartunk, de a szuperegészségesnek kikiáltott joghurtoknál a féldecis poharak is piacra kerültek. Ugyanezt látni a
papírdobozos változatoknál is: először csak félliteresekkel találkoztunk, de ma már szinte mindenki gyárt 0,33-as változatot. S a félliteres tejfölök, joghurtok, kefirek így változtak előbb 4,5, majd 3,75 decisekre. Ezért is kötelező már minden terméknél kiírni a pultra, hogy kilója mennyibe kerül.

A vevőnek ezeket a számokat és a minőségi elvárásait érdemes figyelembe vennie. Meglehet, a jövőben kicsit változik a helyzet: a választások utáni időszakra ígérte a kormányzat, hogy például a joghurtospoharakra új adót vezet be. Amennyiben ezt darabra vonatkoztatják, úgyjelentősen mérséklődhet a minipoharak száma.

A tejtermékek, húskészítmények, sajtok mellett a pékáruk mérete is érdekesen alakult. Amióta drága a kenyér, megjelentek 75 dekás változatok is. Méretre alig kisebb a kilósnál, az ára viszont barátinak tűnik. A különleges – magvas, olívás,
hagymás stb. – kenyereknél eleve csak 25 és 50 dekás változatok kaphatók, mert az 500–800 forintos kilónkénti áruk biztosan sok vásárlót rettentene el. Aki kicsit odafigyel, a csokiknál, a cukorkáknál és a kekszféléknél is találkozott már hasonlóval: kisebb kiszerelés, díszes csomagolás, a régebbivel azonos ár… Érdemes rá odafigyelni!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek