38-szoros értéknövekedés! Megérte a traktorba vetett bizalom

Ugró szarvast ábrázoló logójáról nálunk is jól ismert a John Deere traktor, kombájn, s másféle mezőgazdasági eszköz. Az erő- és betakarítógépek itthoni piacán a cég az elmúlt évtizedben 25 százalékot meghaladó részesedést ért el.

Ország-világFaluvégi Balázs2014. 05. 16. péntek2014. 05. 16.

Fotó: Steve Dolan

38-szoros értéknövekedés! Megérte a traktorba vetett bizalom Fotó: Steve Dolan

A vállalatot 1837-ben alapította John Deere, utódai pedig fokozatosan a világ legnagyobb mezőgazdasági gépeket gyártó multinacionális cégévé fejlesztették.

A vállalat részvényei 1972 óta vannak jelen a New York-i Értéktőzsdén, s ahogyan a legtöbb hasonló értékpapír esetében is, árfolyama nagy emelkedéseken és hullámvölgyeken jutott túl. Hosszú távon elégedettek lehetnek a részvényesek: aki a bevezetés napján vásárolt, a pénzét azóta több mint a harmincnyolcszorosára hizlalta. Ezzel a teljesítménnyel a legfontosabb tőzsdei vállalatok teljesítményének mutatóit is kétszeresen felülmúlta.

Bár az elmúlt évek válsága e cég részvényeit is kissé megtépázta, árfolyama a piac többségénél hamarabb talált magára, s mára ismét soha nem látott csúcsokat döntöget. A Deere & Company a krízis legnehezebb időszakában is nyereséges maradt, az azóta eltelt bő négy év alatt pedig megnégyszerezte a profitját. Ezt egyrészt az árbevétel bővülésével, másrészt a hatékonyság növelésével érte el. Noha az elemzők a további növekedési lehetőségekről egyelőre óvatosan szólnak, a cég eddig szinte mindig rájuk cáfolt. Így a részvénypiacon is nagy iránta az érdeklődés: az árfolyamnak sikerült átlépnie a 94 dollárt – ahol április végén az emelkedés mindig elakadt –, és napjainkra soha nem látott szinteken jár.

A társaság mostanában osztalékul negyedévenként 51 centet fizet részvényenként, ami éves szinten több mint 2 dollárt jelent. A jelenlegi árfolyam mellett ez 2,2%-os osztalékhozam, ami nagyjából annak a kamatlábszintnek felel meg, amit a bankban jól elhelyezett pénzünk után kapunk. A cég jelenleg csupán a teljes adózott nyereségének kevesebb, mint a negyedét – egészen pontosan 22%-át – fizeti ki osztalékként.

Ha mindent kifizetne, akkor 10,2%-os hozamról beszélhetnénk. A cég vezetése azonban bízik a további növekedésben, ezért a nyereséget újabb beruházásokba forgatja vissza. Ha a tervek beválnak, akkor még nagyobb nyereségre lehet számítani a jövőben, ami pedig a részvény árfolyamában is meglátszik majd.

A lényegesen magasabb várható hozamért cserébe a befektetőknek természetesen magasabb kockázatot és a részvénypiacon megszokott árfolyam-ingadozást el kell fogadniuk. Bár manapság sokan a gyors meggazdagodás lehetőségeit keresik, a Deere & Company a befektetők számára bebizonyította, amit a mezőgazdaságból élők mindig is magukénak vallottak: a kemény és következetes munka meghozza gyümölcsét.

Ha szeretné ilyen és ehhez hasonló, sikeres befektetésekben elhelyezni pénze egy részét, hívjon minket, örömmel segítünk.

A cikk szerzője, Faluvégi Balázs a GeoPro munkatársa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek