Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Elképzelhető, hogy néhány évtized múltán már csapatostul legelészik a kárpáti borzderes hegy- és dombvidékeink lejtőin, a füves partoldalakon, a szórvány legelőkön. S talán eléri majd azt a létszámot, ami az ötvenes években volt, míg a kipusztulás szélére nem sodorta a nagyüzemesedés számos régi értéket elsorvasztó lendülete. Ám Kárpátalján és Erdélyben tovább élt e kistestű szarvasmarhaféle ősibb változata. Ott – mint korábban évszázadokon át – megmaradt a szegény ember tehenének, hiszen jól hasznosította a silány legelőt, elhúzta a könnyebb ekét-szekeret, tejével és húsával is táplálta gazdáját.
Hogy a húsa és teje, valamint a sajtja is kiváló minőségű, arról meggyőződhettek, akik részt vettek a Polyán Egyesület budapesti gasztronómiai bemutatóján.
A borzderes megmentésére 2008-ban, a Debreceni Agrártudományi Egyetemmel karöltve indult kutatási program immár komoly sikert mondhat magáénak: ma már 35 egyedet számláló állomány legel Mikóházán, a Polyán mintagazdaság területén – eredendően Kárpátaljáról és Erdélyből származik. A gazdaságban bikaborjakat nevelnek, amelyek 8 hónapos korukra a 250 kilós súlyt is elérhetik. A húst közvetlenül, vagy kolbász és szalámi formájában viszik a piacra.
A borzderes zsírban és fehérjében gazdag teje kiválóan alkalmas érlelt sajtok készítésére is. De a kínálat erősen behatárolt, hiszen ma még kevés a tenyészállat. Kis igénye, kiváló áruminősége okán a borzderes nagyon alkalmas a családi gazdaságokba.
Mint Vágvölgyi Gusztávtól, a Polyán Egyesület alelnökétől megtudtuk: a Tehenet vissza a háztájiba! program keretében ingyen helyeznek ki vemhes kárpáti borzderes teheneket – jelenleg csak Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu