Ha nem elég az évszázados rekord-áradás - megindultak az aknamezők

Az évszázad árvize pusztít a Nyugat-Balkánon. Három nap alatt háromhavinak megfelelő csapadék zúdult le, amire legalább 120 éve nem volt példa. Legsúlyosabb a helyzet Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában és Horvátországban – ezekben az országokban több százezer embernek kellett elhagynia az otthonát. Az újabb tetőzést csütörtökre várták.

Ország-világMunkatársunktól2014. 05. 23. péntek2014. 05. 23.

Kép: People are carried by a front loader as they evacuate from their flooded houses in Topcic Polje, near Zepce May 16, 2014. The heaviest rains and floods in 120 years have hit Bosnia and Serbia, killing five people, forcing hundreds out of their homes and cutting off entire towns. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: DISASTER ENVIRONMENT TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR3PGS0, Fotó: © Dado Ruvic / Reuters

People are carried by a front loader as they evacuate from their flooded houses in Topcic Polje
People are carried by a front loader as they evacuate from their flooded houses in Topcic Polje, near Zepce May 16, 2014. The heaviest rains and floods in 120 years have hit Bosnia and Serbia, killing five people, forcing hundreds out of their homes and cutting off entire towns. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: DISASTER ENVIRONMENT TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR3PGS0
Fotó: © Dado Ruvic / Reuters

Medrükből kilépett folyók, sárlavinával tovatűnő épületek, víz alatti autók, több tucat halott: esők és árvizek pusztítanak a Nyugat-Balkánon. Bosznia-Hercegovinában keddre nemzeti gyásznapot rendeltek el a természeti katasztrófa áldozatainak emlékére: az ország lakosságának egynegyedét közvetlenül érinti az öt napja tartó vihar és árvíz. Körülbelül egymillió embernek nem volt ivóvize, több mint 100 ezer lakóház dőlt össze vagy rongálódott meg súlyosan. A kárfelmérés még folyik, de az már biztos, hogy 230 iskola és egészségügyi intézmény vált használhatatlanná.

A mentést nehezíti, hogy a földcsuszamlások több helyen elmozdították az aknamezőket, és ezzel együtt a veszélyt jelző táblákat. Szakértők szerint a robbanószerkezeteket akár a Fekete- tengerig is elsodorhatja a sárlavina és a víz.

Az áradást követően a földcsuszamlások okoznak károkat Nyugat- és Közép-Szerbiában. A boszniai határhoz közeli Krupanj térségében mintegy 500 helyen indult meg a föld, épületeket, utakat, vasútvonalakat tett tönkre, a sárlavina pedig egész falvakat vágott el a külvilágtól.

Szerbiában eddig több mint 25 ezer embert mentett ki a katonaság, a rendőrség és a szerbiai, illetve külföldi mentőcsapatok. Az „évezred áradásának” is nevezett természeti katasztrófában legalább 17-en életüket vesztették, és többen eltűntek. Kritikus az árvízhelyzet Horvátország keleti részén, 15 ezer ember kényszerült otthona elhagyására, egy ember meghalt, és kettőt eltűntnek nyilvánítottak.

AZ ÚT VÉGE

Egy 66 éves szerb nyugdíjas a magyar határon halt meg szívinfarktusban, miután három órán át váratták egy szobában. A férfi az árvíz miatt hagyta el otthonát, mindene odaveszett.Bécsbe ment volna a fiához, a határőrök azonban leszállították a buszról, mert nem volt elég pénze, hogy belépjen az unióba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek