Luxembourgi ítélet a Kásler-perben - Elmagyarázó

Az Európai Bíróság döntése értelmében a magyar bíróságok javíthatják a tisztességtelennek bizonyuló részeket a devizahiteles szerződésekben, de nem tehetik semmissé azokat.

Ország-világH. J.2014. 05. 14. szerda2014. 05. 14.
Luxembourgi ítélet a Kásler-perben - Elmagyarázó

- Nemrég döntött a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság (EB) Kásler Árpád – a Banki Adósok Érdekvédelmi Szervezetének elnöke, a Haza Nem Eladó Mozgalom Párt elnöke – és felesége által még 2011-ben az OTP Bank ellen indított perében, melyben az árfolyamrést kifogásolták.

- Az árfolyamrés lényege, hogy a bankok folyósításkor devizavételi árfolyamot, törlesztéskor eladási árfolyamot alkalmaztak.

- Az EB szerint egyes szerződések megítélésekor a Kúriának kell döntenie arról, hogy az árfolyamrés a szerződés alapvető elemének tekinthető-e. Ettől függően lehet ugyanis vizsgálni annak tisztességes voltát.

- Azt is a Kúriának kell eldöntenie, hogy az árfolyamrésre vonatkozó szerződéses feltétel érthető és világos-e a szerződő fél számára.

- Az EB szerint a hitelszerződésben meghatározott árfolyamrés nem számít ellenszolgáltatásért fizetendő díjazásnak.

- Az EB ítélete szerint a magyar bíróságok kijavíthatják a tisztességtelennek nyilvánuló szerződési feltételeket valamilyen kedvezőbbre.

- A döntés értelmében fellélegezhetnek a bankok, hiszen az EB nem nyilvánította érvénytelennek a szerződéseket.

- A devizahitelesek szerződéseinek többsége nem tartalmaz fogyasztóvédelmi szempontból tisztességtelennek minősülő feltételt.

- Az EB-döntés azért is fontos, mert a kormány a devizahiteleseket érintő mentőcsomagokhoz a mostani ítéletre támaszkodhat.

- A tömeges hitelérvénytelenítés ellen szól az is, hogy a társadalom nem bírna el ilyen mértékű adósságtörlesztést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek