Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Rovarölő, atkaölők, gombaölők, gyomirtók – e vegyszereket találták a 12 országból származó virágpor és méhkenyér (lép) kétharmadában, tudhatjuk meg a Greenpeace április 30-án, a méhek napján közzétett jelentéséből.
Kép: Piliscsaba méhészet méhek méz erdő virág tavasz csípés állatok nektár kaptár konténer utánfutó 2013 05 01 Fotó: Kállai Márton
Európa méhlegelői vegyszerek által szennyezettek. A méhek pusztulásában nemcsak az élősködők, a bakteriális és vírusos fertőzések, valamint a klímaváltozás miatti kiszámíthatatlanabb időjárás játszik szerepet, hanem az ember által leginkább befolyásolható tényezők, a vegyi anyagok alkalmazása is. Közülük már többnek betiltották a használatát Európa egyes országaiban, s a szerek mellőzésének a mezőgazdaság termelékenysége szempontjából nem jelentkeztek hátrányos hatásai.
Magyarországon 10 vegyi anyag maradványát mutatták ki a beküldött mintákban, tudhattuk meg Tömöri Balázstól, a környezetvédő szervezet mezőgazdasági kampányfelelősétől. Európában sok esetben még ennél is rosszabb a helyzet. Akadt olyan virágporminta, amelyben a hitelesített laboratórium 17 különböző vegyszert talált. A teljes vizsgálat összesen 53-féle mérget mutatott ki Európa-szerte.
A legmegdöbbentőbb talán az, hogy Spanyolországban az évtizedekkel ezelőtt betiltott, súlyosan rákkeltő DDT szermaradványaira is rábukkantak az ottani virágporban. Mindebből levonható a következtetés: az intenzív vegyszerhasználatra és monokultúrára épülő mezőgazdasági modell káros és hosszú távon fenntarthatatlan. Valamennyiünk érdeke és felelőssége tehát, hogy a lehető leghamarabb áttérjünk a nagyüzemi biogazdálkodásra, amelynek ismerete már a rendelkezésünkre áll – állítja Tömöri Balázs.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu