Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ismerőseim mostanában gyakran kérdezik, mibe fektessék a pénzüket, mert a bankbetétek után lassan már ők fizetnek a banknak. A másik gyakori kérdés: vajon meddig lesz ilyen alacsony a kamatszint? A múlt heti újabb jegybanki kamatcsökkentéssel (illetve a kéthetes jegybanki kötvény megszűnésével) pedig várhatóan tovább apadhat a havi kamatbevételünk. A 2,5%-ig süllyedő jegybanki alapkamat azonban beleillik a világon manapság látható trendbe.
A 2008-ban bekövetkezett gazdasági sokk nyomán világszerte hirtelen dolgozók tízmilliói kerültek az utcára. Ezek az emberek nem tudták a hiteleiket fizetni, a mindennapi megélhetésük veszélybe került. A munkanélküliségi ráták sok helyen a duplájára ugrottak. Az eltelt öt és fél év alatt a sebek lassan gyógyultak.
Az eladósodott kormányzatok kényszerpályán mozogtak: ha ösztönözni próbálják a gazdaságot, csak még inkább eladósodnak; ha az adósságot igyekeznek lefaragni, akkor a válságot mélyítik még jobban, aminek nyomán ráadásul a befolyó adóbevételek is kisebbek lesznek.
A kormányok helyett a jegybankok siettek az emberek segítségére: a kamatterhek csökkentésén túl a gazdaság rozsdás fogaskerekei közé temérdek pénzt öntöttek, hogy újra olajozottan működjön a rendszer.
Miért igyekeznek a jegybankok a kamatokat alacsonyan tartani? Nos, a legfőbb céljuk, hogy serkentsék a hitelfelvételi kedvet és újból lendületet adjanak a gazdaságnak. Az alacsony kamatkörnyezet sokakat befektetésre, vállalkozásra ösztönöz, feléled az ingatlanpiac. Az olcsó hitelek áldásos hatása lassan, de biztosan eljut a társadalom minden szereplőjéhez. Van, aki a vállalkozásához vesz fel kölcsönt, van, aki a régóta húzódó lakáscserét oldja meg általa, de az elöregedett autó cseréjét vagy a nyári focivébéhez tervezett új televízió megvételét is kedvezőbb feltételekkel oldhatjuk meg.
Ami a hitelfelvevőnek kedvező, az a bankbetétben ülőknek most bosszúság. De nekik sem kell csüggedniük: a gazdaság élénkülése munkahelyeket hoz létre, a fizetések pedig – ha minden jól megy – emelkednek.
E sorokat olvasva most biztosan sokan legyintenek: „Az én környezetemben ennek semmi látszatja nincs.” Valóban, ez a folyamat lassan érik be, de az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában már látható a javulás. Globalizálódó világunk egyre kisebb, s ahogyan a válság, úgy az élénkülés sem áll meg az országhatároknál.Ha a német gazdaságnak jó, az a magyar beszállítóknak, termelőknek, szolgáltató cégeknek is javuló lehetőségeket jelent.
Az alacsony kamatok az eladósodott államok mozgásterét is megnövelik. Ha a magyar államadósság átlagos kamatszintjét csupán egy százalékkal sikerül csökkenteni, az 240 milliárd forintos megtakarítást jelent a költségvetésnek. Több pénz jut másra: beruházásokra, közmunkaprogramra, egészségügyi ellátásra.
Láthatjuk, hogy a jó dolgok egymást erősítik, s a munkaerőpiac élénkülésével nem csupán a várható fizetésünk lesz nagyobb, hanem hosszú évek alatt ismét emelkedő pályára kerülhetnek a kamatok is. A magas kamatok pedig fogyasztás és beruházás helyett újfent megtakarításra ösztönöznek, lassítva ezzel a gazdaság szekerét. Örök körforgás ez.
Nincs türelme hosszú éveket várni, míg újra kedvező kamatot kap a pénzére? Keressen minket, mi segítünk!
A cikk szerzője, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu