Skandináv módszer: Marius golyóval a koponyájában végezte

A zsiráfokat lelövik, ugye? - Mi történik az állatkertek azon lakóival, amelyek feleslegessé válnak? A kérdés akkor tudatosult világszerte az állatbarátok számára, amikor a koppenhágai állatkertben egy zsiráfot szabályosan kivégeztek, majd föletettek az oroszlánokkal.

Ország-világHardi Péter2014. 05. 19. hétfő2014. 05. 19.

Kép: The Lions in Copenhagen Zoo eat the remains of a perfectly healthy young giraffe named Marius was shot dead at Copenhagen zoo on Febuary 9, 2014 despite an online petition to save it signed by thousands of animal lovers. Marius, an 18-month-old giraffe, was put down with a bolt gun early on Sunday, zoo spokesman Tobias Stenbaek Bro confirmed. AFP PHOTO / SCANPIX DENMARK / KASPER PALSNOV +++ DENMARK OUT +++, Fotó: KASPER PALSNOV

-
The Lions in Copenhagen Zoo eat the remains of a perfectly healthy young giraffe named Marius was shot dead at Copenhagen zoo on Febuary 9, 2014 despite an online petition to save it signed by thousands of animal lovers. Marius, an 18-month-old giraffe, was put down with a bolt gun early on Sunday, zoo spokesman Tobias Stenbaek Bro confirmed. AFP PHOTO / SCANPIX DENMARK / KASPER PALSNOV +++ DENMARK OUT +++
Fotó: KASPER PALSNOV

Nehogy azt higgyük azonban, hogy bármiféle titkos összeesküvésnek esett volna áldozatul Marius, a 18 hónapos zsiráfborjú. Az eseményt előre meghirdették. Lett is tiltakozás rögvest, a petíciót Marius életéért egy-két nap alatt húszezren írták alá. Több állatkert is befogadta volna a hím állatot, de Mariust genetikai értéktelenségére hivatkozva nem adták – ha ugyanis szaporodna, az beltenyészethez vezetne. Marius nem kerülhette el a sorsát, golyóval a koponyájában végezte.

Az eset kapcsán derült ki a közvélemény számára, hogy a skandinávnak „becézett” módszer teljesen bevett az északi, különösen a dániai állatkertekben. Azokat az állatokat, amelyeket valamilyen oknál fogva feleslegesnek ítéltek, elpusztítják.

*

Kétféle módszer, ha úgy tetszik, iskola létezik az állatkertekben a létszám feletti állatok problémájának megoldására – tudtuk meg Hanga Zoltántól, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivőjétől. Az egyik szerint megszületni, egészen pontosan megfoganni sem engedik őket. A másik viszont akkor pusztítja el az állatokat, amikor már nincs rájuk szükség.

A többség, így a budapesti állatkert is a megelőzésre esküszik, vagyis igyekszik szabályozni a megszülető utódok számát. A módszer bizonyos mértékig az emberéhez hasonló: gátolják a megfoganást, mégpedig hormonális készítményt tartalmazó, bőr alá ültetett kapszulával. Lehetséges az ivartalanítás is, ám ennek a hátulütője egyrészt a visszafordíthatatlanság, másrészt pedig bizonyos esetekben az állatok viselkedésének a megváltozása. És létezik egy harmadik, talán legegyszerűbb módszer is: a különböző neműek fizikai különválasztása.

A másik felfogás szerint az állatokat nem szabad megfosztani az anyaság örömétől. Ezért engedik az utódokat megszületni, a kicsinyeket szoptatni, gondozni, de ha valamilyen ok miatt nincs rájuk szükség, akkor az elválasztásuk után könnyen válnak a többi állat eledelévé. Ez egyébként magukat a gondozókat is meg szokta viselni, hiszen az állatokhoz érzelmi viszony köti őket.

A skandináv országok tehát ez utóbbi módszert alkalmazzák. Ami a mostani helyzetben új, az az, hogy megpróbálják mindezt elfogadtatni a közvéleménnyel is. A zsiráf elpusztításának az időpontját meghirdették, azt bárki – akár apró gyerekek is – megszemlélhették. Hogy ez mennyire volt helyes, azon el lehet gondolkodni, vetette fel a szóvivő. Az azonban bizonyos, nem baj, ha tudják a gyerekek, hogy a vasárnapi ebédhez a hús nem fólia alatt terem az áruházak hűtőpultjaiban.

*

A győri Xantus János Állatkertben szintén elképzelhetetlen a koppenhágai módszer alkalmazása, válaszolta érdeklődésünkre Kunics Zoltán körletvezető. A később esetleg feleslegesnek bizonyuló állatok megszületését azáltal is el tudják kerülni, hogy némely állatból egyneműeket, a zsiráfok esetében például csak bikákat tartanak. Ebből a fajból egyébként éppen április második felében érkezett hozzájuk új egyed, így Mariusnak akár náluk is lehetett volna helye.

Az állatkertek között egyébként is bevett módszer a feleslegessé vált lakók csereberélése, illetve kihelyezése. Ez utóbbi által az állat ugyan a tulajdonuk marad, csupán máshol találkozhatnak velük az érdeklődők. Ajándékba viszont nem szívesen adnak állatot, mert a jogszabályok szerint az ilyen tranzakciók során áruforgalmi adót kellene fizetni.

A cserék, kihelyezések azért is tűnnek jó módszernek, mert így könnyebben elkerülhető a beltenyészet kialakulása. Igaz, az állatkertek lakói lassan hasonlatossá válnak a nagy uralkodóházakhoz: mindenki rokona mindenkinek – ezért az ilyen megoldásoknál is ügyelni kell arra, hogy melyik állat hová kerül.

Egyáltalán nem életszerűtlen gondolat a feleslegessé vált állatok visszahelyezése a természetbe, hagyta helyben felvetésemet Kunics Zoltán. Sőt, a szórakoztatás, bemutatás mellett az állatkertek egyik feladata a kihalás szélén álló fajok megmentése. Így maradt életben, s szaporodik ismét az európai bölény vagy az arab bejza (antilopfajta). Arra egyébként ügyelni kell az állatok visszavadításánál, hogy keverék, tájidegen egyedek ne kerüljenek ki a szabadba.

Az persze más kérdés, hogy az embernek áldozatul esett koppenhágai zsiráf visszavadítható lett volna-e. Hanga Zoltán szerint ma már gyakorlatilag elfogytak az erre alkalmas helyek a világban. S azt se felejtsük el, tudtuk meg Kunics Zoltántól, hogy a zsiráf vadászható állat, tehát egyáltalán nem bizonyos, hogy a fiatal bika nem ugyanúgy végezte volna hamarosan valahol Afrikában, mint ahogy a dán fővárosban. Arról nem is beszélve, hogy egy állatkertben született, gyakorlatilag kiszolgált egyed miképpen állná meg a helyét a vadonban, ahol magáról kell gondoskodnia, a ragadozók ellen pedig védekeznie.

Az állatkerti állatok egy része eleve azért születik, hogy aztán táplálékul szolgáljon, árnyalta tovább a képet Fercsik Péter, az egyik legkisebb területű magyarországi gyűjtemény, a jászberényi vezetője. Ilyenek lehetnek például a tengeri malacok, egerek és a muslicák, csótányok is.

A feleslegessé vált nagytestű állatokat akár el is adhatnák, ám az állatkertek etikai kódexéhez tartva magukat, kereskedővel nem üzletelnek (merthogy az egzotikus állatok illegális adásvételének mértéke a világban ma már a kábítószerekéhez hasonló). Vélhetően ezért nem menthette meg Marius életét egy kereskedő által érte felajánlott félmillió euró sem.

Az állatkereskedelem alól persze kivételnek számítanak a közönséges háziállatok, amelyekből a felesleget a miskolci állatkert értékesíti, nyilatkozta Veress Tamás gyűjteményvezető. Igaz, a kecskéket, juhokat akár fel is etethetnék a saját ragadozóikkal, mégsem teszik, mert a takarmányállat egészségügyi vizsgálata tetemes összeget emésztene fel – ezért egyszerűbb vágóhidakról, gazdáktól vásárolni.

*

Számtalan lehetőség volna tehát, hogy a koppenhágaihoz hasonló esetek ne horgasszák le az állatbarátok kedélyét – ám a dánok továbbra is kötik az ebet a karóhoz. A kedélyek Marius kivégzése óta sem csillapodnak, az állatkert bezárását szorgalmazó Facebook-csoport már csaknem 40 ezresre duzzadt, az igazgató leváltását pedig világszerte 153 ezren követelik.

Az intézmény vezetői azonban meglehetősen magabiztosnak tűnnek, a folyamatos tiltakozások ellenére is végeznek ki állatokat. Mariust két felnőtt oroszlán és két tíz hónapos kölyke követte a végtelen égi szavannákra. Az előbbiek túl öregek voltak, az utóbbiak túl fiatalok – s valamennyien feleslegesek.

Az állatmészárlást követő nemzetközi felháborodásnak egy eredménye bizonyosan volt: az oroszlánokkal már a kulisszák mögött végeztek...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek