Szokatlan hírek érkeztek a tűzfészekből

Majd’ hat évtizednyi kihagyás után újra ortodox misét tarthattak a Ciprus török megszállási zónájában lévő Famaguszta városának templomában. A legenda szerint, ha e templomból származó port szórnak el valakinek a házában, az illető egy éven belül meghal vagy száműzetésbe kerül. De nem ez volt a szünet kiváltó oka, hanem az ott élő görög, illetve török ciprióták közötti békétlenség.

Ország-világKirály Farkas2014. 05. 13. kedd2014. 05. 13.

Kép: A Greek Cypriot priest (L) and a Turkish Cypriot Imam (R) walk next to each other during a Good Friday mass in the St George Exorinos church in Famagusta on April 18, 2014. For the first time in almost 60 years Greek Cypriots thronged a church in the Turkish-held north for a Good Friday mass amid a drive to reunify the Mediterranean island. Cyprus has been divided since 1974, when Turkey seized its northern third in response to an Athens-engineered coup in Nicosia aimed at uniting the island with Greece. AFP PHOTO/ACHILLEAS ZAVALLIS, Fotó: ACHILLEAS ZAVALLIS

Szokatlan hírek érkeztek a tűzfészekből
A Greek Cypriot priest (L) and a Turkish Cypriot Imam (R) walk next to each other during a Good Friday mass in the St George Exorinos church in Famagusta on April 18, 2014. For the first time in almost 60 years Greek Cypriots thronged a church in the Turkish-held north for a Good Friday mass amid a drive to reunify the Mediterranean island. Cyprus has been divided since 1974, when Turkey seized its northern third in response to an Athens-engineered coup in Nicosia aimed at uniting the island with Greece. AFP PHOTO/ACHILLEAS ZAVALLIS
Fotó: ACHILLEAS ZAVALLIS

A sziget északi felének 1974-es török megszállását követően pedig a görög közösség legnagyobb része átmenekült a sziget görög oldalára. Ideiglenesen, néhány napra – hitték negyven évvel ezelőtt. Száműző Szent György templomát pedig azóta a helyi anglikán hívők használják vasárnaponként.

Az utóbbi években azonban enyhülni látszik a feszültség a két közösség között. Famagusztában egy helyi muszlim és görög vallási vezető közösen végzett szertartást a főleg a szigetet elválasztó Zöld vonal görög oldaláról érkezett hívőknek. Az istentiszteleten jelen volt a város mindkét vezetője is: a helyben élő török, illetve a száműzetésben lévő görög polgármester – bármit jelentsen is az utóbbi pozíció. Az esemény annyira jól sült el, hogy az illetékesek rendszeresíteni szeretnék. Ha sikerül megszüntetni a Zöld vonalat, sokkal könnyebb dolguk lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek