Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jót tettek a málnával (is) a kiadós májusi esők, megalapozták a sarjak erőteljes növekedését (ami a következő évi gazdag termés egyik föltétele). Ahhoz azonban, hogy sok és nagy gyümölcsöt (darabos árut) szüretelhessünk, meg kell ritkítanunk a nagy számban előtörő sarjakat. Ha az ideálisnál több sarjat hagyunk ugyanis (amelyekből a jövő évi termővessző lesz), az ültetvény elsűrűsödik. A sarjak (a jövő évi termés alapjai) nem tudnak egymástól jól kifejlődni, az idei termővesszőkön pedig kevesebb rügy hajt ki, így nyilván csökken az ez évi termés is.
Kép: Málna kert gyümölcs egyelés ritkítás ásó gondozás konyhakert 2014 05 19 Fotó: Kállai Márton
Az elültetett málnasarjakból a negyedik évre fejlődik teljes értékű ültetvény, ennek ritkító metszéséről (sarjválogatásáról) szólunk. Ismertetőnkben a keskeny falú sövényművelést tartjuk szem előtt, mert nemcsak korszerűbb, mint az (egyre ritkább) töves vagy karós művelés, hanem gazdaságosabb is, ráadásul a növény természetének (biológiai igényének) jobban megfelel. Sövényben nagyobb terület áll a növény rendelkezésére, hogy gyökérsarjairól megújuljon, így idősebb korában sem esik vissza nagyon a termése.
A málnavessző tő- és gyökérsarjakat fejleszt. A tősarjak a termővesszőnek közvetlenül a talajfelszín alatt fejlődő alapi rügyeiből képződnek, s életük során szoros összeköttetésben állnak az anyavesszővel. (Ha arról leválasztjuk, csak gyér gyökérzet marad rajtuk, ezért például szaporításra kevésbé alkalmasak.)
A gyökérsarjak a (termő)vessző gyökérzeténekek teljes felületén képződhetnek járulékos rügyekből. Ezek önállóak, így új és nagyobb felületű gyökérzet fejlesztésére képesek, ezáltal életképesebbek is, mint a tősarjak. A ritkítás során elsősorban ezekből hagyjunk (jövő évi) termőalapot.
Annak érdekében, hogy a málnaültetvény sövényformáját fenntartsuk, a soron kívül (illetve a két sor között) fejlődött sarjakat tőből el kell távolítanunk. Ennek legjobb ideje, ha elérik a 10 centi magasságot. Sövényünk keskeny, azaz 40, de legföljebb 50 centi legyen, mert e fölött már túlzottan besűrűsödik, benne a sarjak fejletlenek maradnak, a gombák is jobban fertőznek. A munkát tehát az e sávon kívül nőtt sarjak eltávolításával kezdjük. Ezután következik a soron belüli munka, ami a sarjak megválogatásából, ritkításából áll, amikor azok elérik a 20-30 centis magasságot. Először a sérült, beteg, satnya sarjakat vegyük ki tőből, ezután ritkítsuk meg az erőteljeseket, előnyt adva a gyökérsarjaknak.
A munka végén 10-15 fejlett sarj maradjon folyóméterenként, lehetőleg egyenletes eloszlásban. Ha tősarjakat is hagyunk, ügyeljünk, hogy a termővesszők mellett mindig csak egy-egy maradjon.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu