Kiből lesz ma szaki?

Egy fémipari termékeket gyártó német cég egymilliárd forintos beruházást hajtott végre Magyarországon, bízva abban, hogy válogathatnak majd a szakképzett dolgozókban. Ám az álláshirdetésre jelentkező hegesztők és CNC-forgácsolók közül csupán minden tizedik bizonyult alkalmasnak az elvárt minőségű munkára. Hol vannak az ügyes kezű magyar szakik?

Ország-világH. E.2014. 06. 25. szerda2014. 06. 25.

Kép: Kiskunfélegyháza, 2010. szeptember 29. Egy diákok a CNC esztergagépeken dolgozik, miután ünnepélyes keretek között átadták a Kossuth Lajos Középiskola és Szakiskola tanműhelyének új berendezéseit Kiskunfélegyházán. Az Európai Uniós forrásból megvalósult fejlesztésnek köszönhetően 185 millió forint értékben új CNC maró és eszterga gépekkel, virtuális heggesztős szimulátoral, díszműkovácsoláshoz szükséges célgépekkel gazdagodott a fémipari képzés. Fotó: Ujvári Sándor

Kiből lesz ma szaki?
Kiskunfélegyháza, 2010. szeptember 29. Egy diákok a CNC esztergagépeken dolgozik, miután ünnepélyes keretek között átadták a Kossuth Lajos Középiskola és Szakiskola tanműhelyének új berendezéseit Kiskunfélegyházán. Az Európai Uniós forrásból megvalósult fejlesztésnek köszönhetően 185 millió forint értékben új CNC maró és eszterga gépekkel, virtuális heggesztős szimulátoral, díszműkovácsoláshoz szükséges célgépekkel gazdagodott a fémipari képzés. Fotó: Ujvári Sándor

A magyar munkaadók több mint egyharmadának ugyancsak nehézséget okoz, hogy munkaerőt találjon – derült ki a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató cég legutóbbi felméréséből. A következő években – a Ratkó-korszakban születettek nyugdíjba vonulása után – 150 ezer szakmunkás hiányzik majd a gazdaságból. Az utóbbi időben jelentősen csökkent a szakképzésben tanulók száma: a szülők inkább gimnáziumba, semmint ipari iskolákba adják a gyermekeiket. Érettségi után pedig nagyon kevesen döntenek úgy, hogy nem egyetemre vagy főiskolára jelentkeznek, hanem valamilyen kétkezi szakmát tanulnak.

Szabó Tibor, a Diósgyőr-Vasgyári Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója elmondta: a következő, 2014–15-ös tanévre csupán a hegesztőosztályok létszámát tudták maradéktalanul feltölteni, a géplakatos- és gépiforgácsoló-csoportok fele létszámmal vágnak neki a szeptembernek – de például asztalosképzés egyáltalán nem indul a következő tanévben, mert mindössze két tanuló jelentkezett. Az ország beiskolázási térképét vizsgálva láthatjuk, hogy Budapesten is vannak olyan iskolák, ahol foghíjasak maradnak a padsorok. A zalaegerszegi Ganz Ábrahám és Munkácsy Mihály Szakközépiskola és Szakiskola igazgatónője, Vargáné Bérczes Bernadett szerint a nyugati megyében rózsásabb a kép: az iskola valamennyi osztálya teljes létszámmal kezdheti az új tanévet.

Szabó Tibor szerint pályaválasztás előtt a gazdaság szereplőinek kellene tájékoztatniuk a szülőket arról, hogy egy-egy szakmában milyen álláslehetőségekre, mekkora kezdő fizetésre számíthat a gyermekük, tudnak-e neki például helyben munkát kínálni. Ugyanis a 10. osztály elvégzése, a tananyag elméleti részének elsajátítása után a gyakorlati képzést tanulószerződés keretében a cégeknél, vállalkozásoknál kapják a diákok. Már ha nem morzsolódnak le és hagyják ott idő előtt az iskolát. A pedagógusok évek óta kongatják a vészharangot, hogy a szakképzés lerövidítése, a tankötelezettség 16 éves korhatárra csökkentése egyaránt hozzájárul a szakiskolákban mérhető 40-50 százalékos bukási arányhoz. Mert nemcsak a szakmák iránti elkötelezettséggel, hanem a diákok képességszintjével is baj van. A szakiskolákba jelentkező tanulók olvasási- szövegértési képessége sokszor nem üti meg azt a mértéket, ami elég lenne az új ismeretek elsajátításához.

Mivel világszerte óriási az igény hegesztőkre és CNC-forgácsolókra, a legjobb tanulók, a legképzettebb szakemberek közül egyre többen – igaz ez a szaktanárok egy részére is – külföldön keresik a kenyerüket. Az oktatók alulfizetettek – s ha valaki közülük elmegy nyugdíjba, szinte pótolhatatlan –, az iparban a tanári jövedelmük többszörösét kereshetik meg. Az általunk megkérdezett iskolákban a feltételek – elhivatott tanári gárda, jól felszerelt tanműhelyek – egyelőre adottak a magas színvonalú képzéshez. Csupán a tanulók hiányoznak…

Vagyis a mérleg egyik serpenyőjében betöltetlen állásokat, a másikban pedig még mindig a munkanélküliek tömegét találjuk

Az idei esztendő első negyedévében 360 ezer álláskeresőt tartottak nyilván Magyarországon. Az egyik internetes portálon jelenleg ezer ajánlat közül válogathatnak, akik fizikai munkát keresnek – elsősorban ipari, építőipari és mezőgazdasági területen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek