Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A parkett ördöge. - Mit számít, hogy jó volt, ha a neve örökre összeforrt negyven rablóéval? Ali Babáról ma kevesen tudják eldönteni, hogy bandavezér volt-e vagy egy szegény fiú, akit hatalmas szerencse ért. Az Alibaba nevű, immár tőzsdei céget nézve a dilemma, amolyan „nomen est omen”-ként, megmaradt.
Kép: Image: 0205917961, License: Rights managed, Restrictions: WORLD RIGHTS excluding USA - Fee Payable Upon Reproduction - For queries contact Photoshot - [email protected] London: +44 (0) 20 7421 6000 Florida: +1 239 689 1883 Berlin: +49 (0) 30 76 212 251, Visitors outside the New York Stock Exchange decorated for the first day of trading for the Alibaba IPO on Friday, September 19, 2014. The mammoth e-cmmerce company from China goes public with what will possibly be the largest IPO ever., Place: USA, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, UPPA News, Fotó: Profimedia-Red Dot
Az Alibaba az egyik legnagyobb kínai vállalat, amely az ottani internetes kereskedelem piacának nyolcvan százalékát birtokolja. Egy hatalmasra duzzadt online pláza több százmillió nézelődővel, azaz regisztrált felhasználóval.
A vállalkozások egy virtuális kirakatot bérelnek, így mutatva meg portékájukat az említett százmillióknak. Az Alibabáé csupán a parkett, ahol forognak a milliárdok. Ezekkel a virtuális parkettadarabkákkal a cég 21,8 milliárd dollárt keresett pénteken egy már jóval valóságosabb parketten, a New York-i tőzsdén, és egyben minden idők legnagyobb elsődleges tőzsdei kibocsátását könyvelhette el.
De itt lép be a képbe az Ezeregyéjszakából ismert misztikum. Az újdonsült tulajdonosok nem részvényt vásároltak, hanem egy Kajmánszigeteki másik céghez szóló utalványt, amely tulajdonra jogosít, hiszen a Kínai Népköztársaság kormánya nem engedélyezi a hazai cégek nyílt részvénykibocsátását. Alibaba más szempontból is álruhás hős. Nem a mostani értékéhez viszonyították a részvényei árát, hanem a lehetőséghez, ahová eljuthat. Ez most elképesztően drága, egy darab részvényért nyitáskor 68 dollárt kellett fizetni. De néhány óra múltán már 98 dolláron állt a jegyzés. Alibaba többet ér, mint Magyarország kétéves nemzeti összterméke.
De mit is vett az ember? Egy ígéretet. Eddig a nagy sztárvállalatok, mint a General Motors vagy az Exxon azért voltak óriások, mert óriási vagyonnal rendelkeztek. Kézzel érinthető, nem csak valódinak tetsző értékkel. A tőzsdei híreket lapozgatva látjuk, hogy a világon a legnagyobb, a legértékesebb nem állít elő semmit. Maga az ötlet, a rendszer, a marketing és a vevőkör a vagyontárgy.
Ez egyrészt hátborzongató, másrészt mindennél lelkesítőbb. A világ sorsa immár nem acél- és szénfronton dől el, hanem a szellem küzdőterén. Elméletben értjük, már csak a gyakorlatot kéne elsajátítani, előrukkolni az új, nagy ötlettel!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu