Miről álmodik a lány? Álomállás nőknek

MILYEN MUNKÁRÓL ÁLMODIK A LÁNY? Majdnem olyanról, mint a férfiak. Ám számára az is lényeges, hogy a pelenkázás, vacsorafőzés teendőit sikerüljön összeegyeztetni a nagyra törő célokkal. Ebben segíthet a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség (MNKSZ).

Ország-világPalágyi Edit2014. 10. 22. szerda2014. 10. 22.
Miről álmodik a lány? Álomállás nőknek

Jó esetben a munkahelyi előmenetelt olyan lépcsőnek képzeljük el, ami egyre feljebb vezet. A valóságban azonban gyakran lépcsőfordulókon kell álldogálni, s kérdés, merre tovább. Vajon törekszenek-e a hazai munkaadók arra, hogy lehetőséget adjanak a kibontakozásra a kisgyermekes anyáknak vagy éppen az ötvenen túli asszonyoknak? – kérdeztük Hajós Katalint, az MNKSZ elnökségi tagját.

– A jó munkahely tisztességes munkafeltételeket és tervezhető karriert kínál a munkatársainak. Egy nőnek azonban más karriertervet kell készítenie, mint a férjének, hiszen bele kell kalkulálnia, hogy egy ideig egy vagy több gyerekkel otthon marad. Számos jó példát látunk már: a cégek igyekeznek lehetőséget adni rá, hogy a nőknek a családalapításról se kelljen lemondaniuk.

Akad, ahol céges óvodát nyitottak, máshol rugalmasan alakítják a munkabeosztást, otthonról is megoldható feladatokkal bízzák meg az anyákat. A cégek részéről ez nem annyira áldozat, hanem befektetés, ugyanis így megtarthatják a számukra fontos kollégákat. Az idén már 7. alkalommal írtuk ki a pályázatunkat, amellyel a jó, bemutatásra méltó példákat keressük. Most először az önkormányzatok és intézményeik jelentkezését is várjuk, hiszen vidéken sokszor ezek jelentik a munkalehetőséget – magyarázza Hajós Katalin.

Ha lehet, még nehezebb életszakasz az idősödő nőké. Megesik, hogy a versenyszférában már egy 35 éves hölgy is „túlkorosnak” számít. Külföldön számos cég belátta, hogy érdemes hasznosítani a korosodók szakmai és élettapasztalatát. Például úgy, hogy a tanácsaikkal segítik és mentorálják a fiatal tehetségeket.

Miként adhatják át tudásukat mondjuk az idős kézművesek fiatalabb követőiknek? – erre keresnek választ egy európai uniós támogatással zajló programban, melyben az MNKSZ négy másik ország szervezeteivel közösen vesz részt. Ebben az évben budapesti, nyíregyházi és más vidéki kézműves csoportok körében szerveztek tréningeket.

Augusztusban a gútai kézműves alkotótáborban jártak, ahol három generáció képviseltette magát. E programban a tudás átadásának olyan módszerét dolgozták ki, amelynek angol kifejezését úgy fordíthatnánk le: önelbeszélés. Ennek során a korosodó szakember nem csupán a műhelytitkokat osztja meg az ifjakkal, hanem az élettörténetét is. Azt a bölcsességgé érő tudást, amellyel túltette magát a válságokon, s jó esetben újabb lépcsőfokra léphetett…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek