Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
SOK FELMÉRÉS KÉSZÜLT MÁR ARRÓL, hogy kik a legbefolyásosabb, leggazdagabb, legnagyobb hatalmú személyek. A nagyhatalmakat vezetők szavának súlya van, amire rendszerint odafigyel a világ. Rendszeres médiafigyelem övezi a vagyonos befektetők gondolatait is. Most mégsem róluk lesz szó, hanem a XXI. század rendkívül befolyásos, s gyakran rejtélyes közszereplőiről: a jegybankárokról.
Bizonyára kevesen követik nyomon a svájci jegybank felsővezetői üléseit, amúgy is az alpesi országról leginkább a kiszámíthatóság jut az eszünkbe. Nem volt ez másként az ország pénzpolitikájával sem, még évekkel ezelőtt a frankot az euró árfolyamához igazították. Ha úgy alakult volna, hogy Svájc pénze túlzottan erősödne, akkor a titokzatos jegybankárok akár eurómilliárdok vásárlására is hajlandóak voltak. Rendre elkötelezték magukat az árfolyam tartása mellett, a világ pedig természetesnek vette ezt a gyakorlatot. Aztán január közepén – váratlanul és általános megdöbbenést okozva – eltörölték az euróhoz rögzítést. A svájci frank percek alatt harminc százalékot (nem tévedés: 30%-ot!) erősödött az euróhoz képest, de még másnap is hússzal állt magasabban, mint a döntést megelőzően. A devizapiacon eluralkodott a pánik, a frankban eladósodottak – köztük a magyar devizahitelesek – pedig értetlenül álltak a helyzet előtt. Volt olyan pillanat, hogy a bankközi piacon csak 400 forintért lehetett frankot venni a korábbi 270 és a tavalyi forintosításkor megállapított 256,5 helyett.
Bár nálunk a lakáshiteles háztartások többségét nem érintette a dolog, de az autóhitelesek a kedvezőbbé váló törvényi szabályozás ellenére még mindig ki vannak téve a frank ingadozásának. (Lengyelországban és Romániában sokkal rosszabbul jártak a frankadósok, ott a svájci jegybank döntése milliárdos károkat okozott.)
Míg a svájciak váratlan húzásai jobbára az európai gazdaságot, addig az Egyesült Államoké az egész földkerekséget tarthatják sakkban. A világ pénzügyi központjában árgus szemek figyelik a jegybankárok minden nyilatkozatát, akár fontos konferencián szólal fel valamelyikük, vagy éppen csak egy középiskolai sportcsarnokot avat fel. Az óceán túlpartján – sok más közszereplőhöz hasonlóan – belőlük is médiahíresség vált.
Képzeljük el, amint másfél tucat akadémikus két napon át vitatkozik a legfrissebb gazdasági adatok birtokában: ugyanazokat a számokat mindannyian másképp értékelik, s a legritkább esetben jutnak közös nevezőre. A befektetők pedig az ülést követő sajtótájékoztatókon elhangzottakat, illetve a jegyzőkönyvekben leírtakat próbálják értelmezni, ki így, ki úgy. Súlyos jelentősége van minden szónak, de még a sajtótájékoztatón tett gesztusoknak is. Egy nem egyértelmű válasz vagy a korábbitól eltérő szófordulat dollárok ezermilliárdjainak a sorsára hat. Döbbenetes összegek ezek: a pénzpiacokon egy hét leforgása alatt a Föld éves nemzeti jövedelmének megfelelő összeg fordul meg! Egy elsietett nyilatkozat, két egymásnak ellentmondó jegybanki vélemény oly mértékű kilengéseket okozhat az árfolyamokban, amiből több évre is megoldható lenne a világ éhezőinek ellátása.
A jegybankárok felelőssége csupán a saját országukra terjed ki, mérlegelésük során arra kell tekintettel lenniük, s olyan döntést kötelesek meghozni, amely a saját gazdaságuk és állampolgáraik számára a legelőnyösebbnek tűnik. Elhatározásuk következményei mégis túlnyúlnak az országhatárokon, százmilliók életét befolyásolják.
Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu