A szukának legalább egyszer ellenie kell? Tévhit!

Folytatjuk sorozatunkat az ivartalanításról, ismét csak a mancsok.hu portál segítségével. Eddig a fiúkutyákat érintő műtéti beavatkozásról írtunk, ezúttal a lányok ivartalanításáról lesz szó.

Ország-világSzücs Gábor2015. 03. 12. csütörtök2015. 03. 12.
A szukának legalább egyszer ellenie kell? Tévhit!

Ezzel a műtéttel eltávolítják a petefészkeket és a méhet. A megoperált kutya többé nem ivarzik és nem tenyészthető. Ezt a beavatkozást minden nem kimondottan tenyésztés céljából tartott szuka kutya esetében javasolt elvégeztetni. Magának a műtétnek csekély a kockázata, viszont számos előnnyel jár. Megelőzhető vele a nem kívánt szaporulat, elmarad az ivarzás, lánykutyánk nem vonzza a házhoz a környék bősz kanjait, az ivartalanított szuka kevesebbet érintkezik idegen állatokkal, ezért csökken a balesetek és a fertőzések veszélye, nem alakulhat ki a méh gennykórja (pyometra) és daganata, s idejében végezve megelőzhető a gyakori tejmirigydaganat.

A szukák hathetes kortól gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Azonban minél fiatalabb korban történik a műtét, az annál kevésbé viseli meg az állatot és annál több lehetséges problémát előzhetünk meg vele. A legoptimálisabb az első tüzelés előtt ivartalanítani őket, ami fajtánként változó időpontban, általában 6 és 12 hónapos kor között következik be. A mancsok.hu doktorai leginkább 16 hetes életkorban ajánlják a műtét elvégzését.

Gyakori tévhit, hogy a szukának legalább egyszer ellenie kell! És az sem igaz, hogy a fiatal korban végzett ivartalanítás után gyakrabban lép fel inkontinencia (vizelettartási nehézség), mint később. Ezzel szemben a fiatalabb kutyák műtétének kisebb a kockázata, problémamentes és gyorsabb a gyógyulás, és több betegség előzhető meg vele, mint idősebb korban. Bizonyított tény, hogy a nem ivartalanított nőstényekhez képest 0,5 százalékra csökken a tejmirigydaganatok valószínűsége, ha az első tüzelés előtt ivartalanítják a szukát; 8 százalékra csökken az esély, ha a műtét az első két tüzelés között történt, és 26 százalékra csökken, ha a második és a harmadik tüzelés között végzik el a beavatkozást. Mivel a tejmirigydaganatok nagyon gyakoriak az idősebb szukáknál, ezért ez önmagában is elég ok lenne az idejében, vagyis az első tüzelés előtt elvégzett ivartalanításra. Arról nem is beszélve, hogy a tapasztalatok szerint az így végzett beavatkozással összességében 2-4 évvel hosszabbítható meg a kutya élettartama!

A műtétek időpontjának megválasztásához figyelembe kell azt is venni, hogy az ivarzás alatt a szokásosnál nagyobb sebet kell nyitni a méh duzzadt állapota miatt. A kutya ilyenkor vérzékenyebb és gyengébb az immunrendszere is. Mindez csekély mértékben növeli a kockázatot, vagyis, ha lehet, érdemes a műtétet két tüzelés között elvégezni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek