Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szerencse, hogy a csigák nem harapósak – ez a következtetés vonható le abból a tanulmányból, amely a közönséges csészecsiga fogainak tulajdonságairól szól. Bár nem valószínű, hogy valaha is belebotlunk e csigába, mivel a Nyugat-Európát övező vizekben – az Atlanti-óceán, az Északi-tenger, a La Manche-csatorna és a Földközi-tenger nyugati részének sziklás partvidékén – él.
Kép:
E puhatestű fogairól kiderült, hogy a Föld legkeményebb anyagából „készül”. Erősebb a pókfonálnál, amit mindeddig a legizmosabb biológiai eredetű anyagnak tartottak. A csészecsiga foga annyira kemény, hogy gépkocsik és repülőgépek építésére is fel lehetne használni – mi több, a tudósok szerint az űrhajók szerkezetét is érdemes lenne ebből az anyagból készíteni. Beválna a manapság egyre kelendőbb ruhaneműben, a golyóálló mellényben is – sőt talán a golyókban is.
Számítások szerint a csigafog anyaga tízszer kitartóbb az acélnál. Mintavételkor a kutatók a gyémántvágót is bevetették, s mivel a csigafogak nagyjából egy milliméteresek, így ehhez méretezett vágószerszámra volt szükség. Szerencsére nem kellett az óceánhoz rohanniuk, ha a fogacska elugrott a korong alól: egy-egy csészecsiga raduláján (azaz a reszelőnyelvén) több száz fogacska sorakozik.
A tudósok nagy jövőt jósolnak e csigafognak. Pontosabban a mesterséges megfelelőjének. Mert míg a pókfonalat pók nélkül, laboratóriumi-üzemi körülmények között – ha nem is lehetetlen – nem érdemes előállítani, addig a most vizsgált anyag bizonyára valamennyi ráfordítással legyártható. Csak tűzvasérc meg kitin kell hozzá – no és a keverési technológia, amit ezután dolgoznak ki. Hollywoodban törhetik a fejüket: a Pókember után megérkezhet a mozivászonra a Csészecsigaember is?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu