„Egy tízes skálán mennyire elégedett összességében az életével?” Bizonyára sokszor sokan gondolkodnak el ezen, ám ez alkalommal az Eurostat, az unió statisztikáért felelős szervezetének munkatársai tették fel e kérdést.
A boldogság világnapja alkalmából ugyanis felmérést készítettek, eredményeiket pedig a kontinens boldogságtérképén mutatták meg. Nagy meglepetést nem okozott az eredmény: legelégedettebbek a skandináv országokban és a Benelux államokban élők. A legboldogtalanabbaknak a bolgárok mutatkoztak, de mi, magyarok is a sor végén kullogunk, szomorúan.
Pedig az összeurópai kép nem olyan rossz: a megkérdezettek nyolcvan százaléka saját boldogságát a közepes értéknél jobbra sorolta, így az átlagelégedettségi mutató 7,1 lett.
A kutatásból kiderült, hogy a nemek arányában nincs nagy különbség, férfiak és nők közel ugyanannyira boldogok, elégedettek az életükkel. Nem így a fiatalok és az idősek átlagában: előbbiek kimutathatóan örömtelibbek. Némileg ellentmond ennek, hogy saját életükkel a dán nyugdíjasok a legelégedettebbek az egész kontinensen. Kiderült az is – amin nyilván nem sokan lepődtek meg –, hogy a napjaikat kényszerből munka nélkül tengetők sokkal rosszabbul érzik magukat, mint azok, akik tanulnak, képzik magukat, vagy éppen gyakorlaton vannak.
A lista élén Finnország áll, szorosan utána következik holtversenyben Dánia és Svédország. Nem sokkal maradt csak le a három Benelux ország, illetve Izland, Svájc és Ausztria. A bolgárok 4,8-as átlagértékét 6,2-vel előzzük meg, Portugáliával, Görögországgal és Ciprussal együtt.