Putyini idők: Politikai leszámolás - távolról sem politikai módszerekkel

Az utóbbi 15 év Oroszországában megtanulhatták, hogy aki Vlagyimir Putyinnal akasztja össze a bajszát, nem sok jóra számíthat, halomba dőlnek a nemtetszésüknek hangot adó politikusok, újságírók, üzletemberek, kémek és művészek egyaránt, s nem csak országhatáron belül. A kormányt kritizáló erők elnémításának tárháza igen széles. Bebörtönzés, cenzúra, gyanús körülmények közötti gyilkosságok alapeszközei az orosz rezsimnek.

Ország-világM. M.2015. 03. 06. péntek2015. 03. 06.

Kép: People rally, holding portraits of slain journalist Anna Politkovskaya, in downtown Moscow, Sunday, Oct. 7, 2012. About 200 people rallied Thursday on the 6th anniversary of the killing of Anna Politkovskaya, calling on the authorities to find and punish the killers of journalists and human rights activists in Russia. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko), Fotó: Alexander Zemlianichenko

Putyini idők: Politikai leszámolás - távolról sem politikai módszerekkel
People rally, holding portraits of slain journalist Anna Politkovskaya, in downtown Moscow, Sunday, Oct. 7, 2012. About 200 people rallied Thursday on the 6th anniversary of the killing of Anna Politkovskaya, calling on the authorities to find and punish the killers of journalists and human rights activists in Russia. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Fotó: Alexander Zemlianichenko

MOSZKVAI TISZTOGATÁS
2006 az orosz ellenzék egyik legvéresebb évének tekinthető. Októberben Anna Politkovszkaja orosz újságírónőt moszkvai lakóházának liftjében találták holtan. Szó szerint kivégezték: testében három, fejében egy golyót találtak. Az újságírónő kíméletlen kritikusa volt Vlagyimir Putyinnak, meggyilkolása előtt egy tényfeltáró riporton dolgozott, amely a csecsenföldi háború borzalmait, illetve annak orosz vonatkozásait tárta volna fel. Azóta sem tudni pontosan, ki és miért ölte meg. Ugyanebben az évben Szergej Jusenkovot lőtték le saját otthona közelében, majd az emberjogi aktivista, Nyikolaj Girenko is merénylet áldozata lett.

SENKI SEM MENEKÜLHET
Alekszandr Litvinyenkót Moszkvától messze, egy londoni kávézóban mérgezték meg. Az egykori orosz ügynök az orosz titkosszolgálat, a KGB utódszervezetének gyanús ügyeit szerette volna feltárni. Állította például, hogy őt bízták meg a még külföldön is kényelmetlenné vált Borisz Berezovszkij orosz oligarcha meggyilkolásával. Litvinyenko halála után maga Berezovszkij állította, hogy az egykori ügynököt Putyin ölette meg. Ő sem járt sokkal jobban, 2013-ban holtan találták dél-angliai birtokán, a vizsgálat szerint öngyilkos lett. Litvinyenko ügyében nemrég újra kezdődött a nyomozás, a gyanú igazolódni látszik: az orosz kormány áll a halál mögött.

ÍTÉLETRE VÁRVA
Az utóbbi években az ellenzék leghangosabb és leghatékonyabb embere Alekszandr Navalnij volt. A politikust és öccsét csalással és pénzmosással vádolják, ennél viszont nagyobb gondja lehet a kormánynak, hogy Navalnij a korrupció elleni harc éllovasaként tűnt fel, és minden erejével arra törekedett, hogy nyilvánosságra hozza a Putyin-éra gyanús ügyleteit. Pere két éve folyik a bíróságon, feltehetően hamarosan megszületik az ítélet: legalább tíz év börtönre számíthat. Tavaly egyébként indult a moszkvai főpolgármester-választáson, és a második legtöbb szavazatot szerezte meg. Rendszeres fellépője a kormányellenes tüntetéseknek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek